Mieszkania komunalne w Świętochłowicach w zabytkowym gmachu

2,3 mln zł kosztowała modernizacja budynku dawnej szkoły w Świętochłowicach. Powstało tam 25 mieszkań komunalnych, do których już wprowadzają się lokatorzy.

Na mieszkania komunalne w Świętochłowicach przebudowano sale szkoły podstawowej nr 4 przy ul. Szkolnej 10. Udało się z nich wygospodarować 25 lokali komunalnych. Mają od 30 do 70 m kw. Większość to mieszkania jednopokojowe i dwupokojowe, ale na poddaszu stworzono też trzypokojowe mieszkania komunalne.

Udało się uratować zabytkowy obiekt i jednocześnie stworzyć mieszkania, na które czekali świętochłowiczanie. To jednak nie koniec naszych prac w tym zakresie. Przedsięwzięcia związane z powstawaniem w mieście kolejnych lokali komunalnych i socjalnych będą kontynuowane – mówi prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

Lokatorzy nowych mieszkań odebrali nie tylko puste pomieszczenia. Znajdują się w nich podstawowe sanitariaty, ale też m.in. armatura łazienkowa, zlew ze stali nierdzewnej, kuchenka elektryczna z piekarnikiem czy podgrzewacz wody.

Budynek został przebudowany w całości. Wyremontowano nawet piwnice i dach. Zyskał też ocieplenie ścian oraz nową elewację. Prace pochłonęły 2,3 mln zł. Wcześniej trzeba bowiem było zrobić też rozbiórkę, wymienić wszystkie instalacje, a także okna i drzwi. Na podłogach położono panele, a w łazienkach płytki. Jest też centralne ogrzewanie.

Remont był możliwy dzięki dotacji Banku Gospodarstwa Krajowego, który pokrył 40 proc. inwestycji. Władze Świętochłowic musiały jednak zobowiązać się, że z własnych środków stworzą kolejne 25 mieszkań socjalnych. Mają być nie mniejsze, niż lokale komunalne, które powstały dzięki tej przebudowie. Urzędnicy zapowiadają, że będą one gotowe już w czerwcu 2015 roku i zlokalizowane zostaną w kilku punktach miasta.

Dla kogo mieszkania komunalne w Świętochłowicach?

Mieszkania komunalne w Świętochłowicach przydzielane są osobom, które nie posiadają własnego mieszkania, ani prawa do jakiegokolwiek innego lokalu mieszkalnego. Muszę jednak spełnić kryteria dochodowe, narzucone przez gminę. Dla gospodarstwa wieloosobowego w Świętochłowicach dochód na osobę nie może obecnie przekraczać 125 proc. najniższej emerytury w Polsce, a w przypadku jednoosobowego 175 proc. najniższej emerytury. Administratorem mieszkań przy ul. Szkolnej 10 zostało Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Lokalowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *