Nowe mieszkania komunalne w Zabrzu

Docelowo w Zabrzu powstanie 150 mieszkań w systemie TBS. Na razie rusza kolejny etap, który zakłada budowę 32 mieszkań. To część osiedla przy ul. Żywieckiej w Kończycach.

Budowa nowych domów już się rozpoczęła. Efektem ma być postawienie 12 domów, w których znajdzie się 150 mieszkań. Na razie trwają prace przy wznoszeniu dwóch nowych, trzypiętrowych budynków, w których znajdą się 32 mieszkania. Będą miały od 37 m kw. do 60 m kw. Przed domami powstanie też parking, wybudowane zostaną też drogi dojazdowe. Osiedle przy ul. Żywieckiej w Kończycach buduje Międzygminne Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Tarnowskich Górach.

Budowa osiedla w ramach MTBS trwa od 2013 roku. Pod koniec roku gotowy był pierwszy z budynków. Teraz powstaną dwa kolejne, które będą budowane równocześnie. Samo wykończenie będzie jednak odbywać się etapowo. Koszt postawienia obu budynków sięga 5 mln zł.

Zaczniemy od jednego, a potem skupimy się na drugim. W efekcie pierwszy ma być gotowy za ok. 14 miesięcy, a drugi ok. cztery miesiące później. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie sprawnie. Przy budowie pierwszego domu obyło się bez opóźnień i chcemy, aby tu było podobnie. Mamy uzbrojony teren i firmę, która budowała już poprzedni dom, więc ma doświadczenie. Jesteśmy dobrej myśli – mówi Franciszek Paśmionka, prezes zarządu MTBS w Tarnowskich Górach.

Mieszkania powstające w systemie Towarzystwa Budownictwa Społecznego przeznaczone są dla osób, które nie mają środków na zakup własnego mieszkania, ani możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Muszą jednak udowodnić, że mają odpowiednie dochody, które zapewnią spłatę czynszu, który jest wyższy niż w mieszkaniach spółdzielczych czy własnościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *