Opole zbuduje mieszkania komunalne

Trzy wiekowe kamienice zostaną całkowicie wyburzone. W ich miejsce od podstaw powstaną dwa budynki z mieszkaniami komunalnymi. W sumie w najbliższych latach w Opolu powstanie co najmniej 200 mieszkań komunalnych. Inwestycje będzie realizowała spółka TBS.

Pierwsza inwestycja rozpocznie się przy ul. Krapkowickiej 6. Budynek tam stojący od dawna przeznaczony jest do rozbiórki, która właśnie się rozpoczyna. Spółka TBS, która w imieniu miasta będzie prowadzić tę inwestycję, postawi w jego miejsce budynek mieszkalny z mieszkaniami komunalnymi dla opolan.

Mamy już ważne pozwolenie budowlane, a TBS ogłosił przetarg na wykonawcę. W tej konkretnej lokalizacji powstanie osiem mieszkań komunalnych – mówi wiceprezydent Opola Janusz Kowalski, odpowiedzialny za politykę mieszkaniową.

Kolejne mieszkania komunalne w Opolu powstaną nieopodal. Przy ul. Prószkowskiej TBS postawi budynek na 60 mieszkań komunalnych. Dwa razy więcej ma znaleźć się na skrzyżowaniu alei Solidarności i ul. Witosa. Spółka otrzymała też od miasta teren przy ul. Kazimierza Wielkiego 8, gdzie po wyburzeniu zabudowań także ma stanąć budynek komunalny – na 12 mieszkań.

Plany są jednak jeszcze większe. Miejska spółka ma też działkę przy ul. Oleskiej. W tym przypadku prace są jednak dopiero w fazie koncepcyjnej, ale już wiadomo, że powstać może tam 85 mieszkań. Wiele jednak zależy od pozyskania zewnętrznego finansowania. Miasto planuje pozyskać środki od Banku Gospodarstwa Krajowego, który współfinansuje takie inwestycje, często nawet w połowie. Jedynym warunkiem jest budowa innych mieszkań socjalnych i komunalnych z pieniędzy gminnych.

Nie powstanie natomiast blok socjalny przy ul. Mikołaja. Miało w nim znaleźć się 20 mieszkań.

Nie chcemy tworzyć gett, w których będzie większa liczba mieszkań socjalnych w jednym miejscu. Mieszkania socjalne będą powstawać poprzez remont pustostanów lub lokali odzyskiwanych od mieszkańców. W tym roku będziemy mieć setki takich mieszkań – wyjaśnia Janusz Kowalski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *