Wyższe czynsze w mieszkaniach komunalnych w Żaganiu

W sierpniu 2015 roku będzie już trzeba płacić więcej za mieszkania komunalne w Żaganiu. Stawka bazowa wzrasta z 4,86 zł za m kw. do 5,10 zł. Najemcy zapłacą średnio 8 zł miesięcznie więcej. Podwyżka spowodowana jest m.in. tym, że dłużnicy nie zamierzają spłacać zaległości, które sięgnęły już 3 mln zł.

To pierwsza podwyżka czynszów w mieszkaniach komunalnych w Żaganiu od czterech lat, ale – jak przekonują władze miasta – konieczna. Najwyższą stawkę w wysokości 5,10 zł za m kw zapłacą jednak nieliczni. Jest ona naliczana tylko tam, gdzie standard mieszkania jest najwyższy: jest ciepła woda i ogrzewanie centralne z miejskiej sieci. Na takie „luksusy” mogą jednak liczyć wyłącznie mieszkańcy bloku komunalnego przy ul. Piastowskiej. W pozostałych mieszkaniach komunalnych standard jest dużo niższy. Niczym niezwykłym nie są piece do ogrzewania mieszkań i wody, a nawet wspólne toalety na półpiętrach budynków. Mieszkańcy tych lokali płacą jednak znacznie mniejszy czynsz. Większość z nieruchomości w takim stanie nie ma też statusu komunalnych. Są to głównie mieszkania socjalne w Żaganiu.

– Mieszkań socjalnych mamy w sumie 131. Jest tam największa rotacja nie tylko ze względu na wyprowadzki, ale też zgony najemców. Często niestety spowodowane trybem ich życia – mówi Bogdan Fryze, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

W mieszkaniach komunalnych nie jest jednak wiele lepiej. W 2014 roku na podstawie wyroków sądu eksmitowano 83 najemców w mieście, a aż 61 wyroków dotyczyło mieszkań komunalnych. 31 z najemców było dłużnikami, którzy nie mieli zamiaru spłacać swoich zobowiązań. Warto jednak zaznaczyć, że nie tylko długi – sięgające już 3 mln zł – są sporym obciążeniem dla budżetu miasta.

W mieście są tylko 42 domy, stanowiące całkowitą własność samorządu – tłumaczy Bogdan Fryze. – Suma lokali komunalnych w Żaganiu to natomiast 1335. Większość znajduje się jednak we wspólnotach, do których musimy wpłacać koszty zarządu czy fundusz remontowy – dodaje.

Tymczasem zainteresowanie mieszkaniami komunalnymi w Żaganiu nadal jest wysokie. W 2015 roku wpłynęło już 157 wniosków. Wiele z nich od razu odrzucono, bo potencjalni najemcy mieli zbyt wysokie dochody. Mimo tego na przydział mieszkania trzeba czekać ponad półtora roku. Czas ten znacznie się skraca, gdy najemcy decydują się na przyjęcie mieszkania do remontu. W takich przypadkach mogą też liczyć na znaczną obniżkę czynszu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *