Nowe mieszkania komunalne w Dąbrowie Górniczej

31 nowych mieszkań komunalnych powstanie na dąbrowskich Ząbkowicach. Z pewnością nie rozwiąże to problemu braku mieszkań komunalnych w mieście, ale jest krokiem w dobrą stronę.

Miasto postawi w Ząbkowicach kompletnie nowy blok. To spore wydarzenie, bo nowych mieszkań komunalnych w Dąbrowie Górniczej nie budowano od 14 lat. Dlatego problem z ich brakiem jest tak duży. Urzędnicy nie ukrywają, że zdają sobie z tego sprawę.

Kolejka po mieszkania komunalne w Dąbrowie Górniczej coraz większa

– Na mieszkania komunalne i socjalne w Dąbrowie Górniczej czeka obecnie 1250 rodzin oraz osób z listy wynajmu i zamian lokali. Mamy też oczekujących z tytułu realizacji wyroków sądowych o eksmisję z przyznanym prawem do lokalu socjalnego. Na mieszkanie komunalne czeka się w naszym mieście od 5 do 10 lat – mówi Lucyna Stępniewska z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

To znacznie dłużej, niż np. w 2001 roku. Wtedy czas oczekiwania na lokal od miasta nie przekraczał trzech lat. Lista rodzin liczyła zaledwie 192 pozycje, ponad sześciokrotnie mniej niż obecnie. Tym bardziej cieszy zapowiadana inwestycja, która ukończona będzie jednak dopiero w sierpniu 2017 roku

Nowe mieszkania komunalne w jednym bloku

W trzypiętrowym bloku będzie 31 mieszkań komunalnych. Parter i trzy piętra to maksymalna wysokość, która pozwala stawiać budynki wielorodzinne bez windy, więc zdecydowano się na taką liczbę kondygnacji, by obniżyć koszty budowy. Budynek stanie przy ul. Armii Krajowej na osiedlu Ząbkowice. Teren wokół niego zostanie zagospodarowany. Będzie parking i tzw. mała architektura. Całość pochłonie 4,5 mln zł.

Poprzednie mieszkania komunalne w Dąbrowie Górniczej oddano do użytku 1 czerwca 2001 roku. W dzielnicy Gołonóg powstały 94 mieszkania. Trzy lata temu radni zobowiązali natomiast magistrat do budowy 200 mieszkań komunalnych, ale inwestycje do tej pory się nie rozpoczęły.

Dla kogo mieszkania komunalne w Dąbrowie Górniczej

Na pewno o przydziale mieszkań nie zdecyduje losowanie, które urządzane było jeszcze kilkanaście lat temu. Z listy wybrani zostaną ci, którzy czekają najdłużej oraz spełniają kryteria przyznania mieszkania komunalnego wyznaczone przez miejskich urzędników. Jakie to kryteria? Przede wszystkim niewielka przestrzeń życiowa, czyli poniżej 7 m kw. na każdego mieszkańca w dotychczas zajmowanym lokalu. Ważne są też kryteria dochodowe. Mieszkanie komunalne może dostać osoba, której średni miesięczny dochód w okresie 6 miesięcy poprzedzających jego zakwalifikowanie nie przekracza 150 proc. najniższej emerytury, czyli 1.320,68 zł na członka rodziny ubiegającej się o wynajem oraz 180 proc., czyli 1.584,81 zł, w przypadku osoby samotnej. Nie można też mieć praw do innego mieszkania, bądź domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *