Mieszkania komunalne w Białymstoku

Jeśli chcesz otrzymać mieszkanie komunalne w Białymstoku, musisz spełniać kryteria finansowe, mieszkaniowe, a także udowodnić, że od co najmniej pięciu lat mieszkasz na terenie miasta. Nie zmienia to faktu, że okres oczekiwania na lokal komunalny, to zazwyczaj kilka lat.

Kilkuletnie oczekiwanie na mieszkanie komunalne to nic niezwykłego na tle innych polskich miast. Także warunki, by się o nie ubiegać nie odbiegają od zazwyczaj stosowanych. Aby otrzymać mieszkanie komunalne w Białymstoku trzeba najpierw udowodnić, że mieszka się na terenie miasta od co najmniej pięciu lat. Trzeba też spełniać kryterium powierzchniowe, które ściśle określa metraż dotychczasowego lokum. Powierzchnia pokoi na jedną osobę nie może przekraczać pięciu metrów kwadratowych. Nie można też zbyt dużo zarabiać. O mieszkanie komunalne mogą starać się osoby, w których gospodarstwie domowym zarobki nie przekraczają 125 procent najniższej emerytury na jednego członka rodziny.

Poszczególne składowe są odpowiednio punktowane i na listę oczekujących trafiają tylko osoby z maksymalną liczbą punktów. Mimo tego jest ona wciąż długa i przeciętny czas oczekiwania na mieszkanie komunalne w Białymstoku wynosi kilka lat. W tym czasie dużo może się jednak zmienić – sytuacja materialna, lokalowa, życiowa. Dlatego lista jest okresowo aktualizowana i zdarzają się na niej spore przesunięcia.

Warto więc zastanowić się czy nie lepiej postarać się o zaniedbane mieszkanie. Zarząd Mienia Komunalnego co jakiś czas ogłasza, że dysponuje mieszkaniami, które przeznaczone są do kompleksowego remontu, jaki wykona najemca na własny koszt. Można na tym dwojako skorzystać. Nie tylko – w porozumieniu z urzędnikami – można wyremontować mieszkanie zgodnie z własnymi oczekiwaniami oraz preferencjami, ale też nie trzeba płacić kaucji zabezpieczającej – bo mieszkania zazwyczaj są w tak fatalnym stanie, że nie ma za co. Trzeba mieć jednak niezbędne środki na wykonanie remontu.

Czynsz w mieszkaniach komunalnych w Białymstoku nie jest wysoki. Stawka bazowa czynszu w zasobie mieszkaniowym wynosi 4,80 zł. Są od niej jednak spore odstępstwa i można zapłacić znacznie więcej lub mniej – w zależności od tego w jakim stanie jest budynek, w którym jest mieszkanie komunalne, jak wyposażony jest lokal i jakie koszty będzie ponosił najemca podczas jego użytkowania.

Jeśli mieszkanie położone jest w centrum miasta, od razu naliczana jest dopłata w wysokości 5% od stawki bazowej. Także o 5% więcej zapłacimy za lokal stojący w zabudowie wolno stojącej, albo znajdujący się w budynku, w którym są nie więcej niż cztery mieszkania. 5% zwyżki obowiązuje też przy najbardziej pożądanych mieszkaniach znajdujących się na pierwszym, bądź drugim piętrze. Identyczna dopłata należy się też za mieszkania w budynku wybudowanym po 1986 roku lub kapitalnie wyremontowanym po tym roku. Aż 30% więcej za każdy metr mieszkania komunalnego zapłacimy co miesiąc jeśli jest w nim gaz przewodowy lub centralne ogrzewanie.

Na szczęście można też liczyć na obniżki. 5% bonifikaty przeznaczone jest dla najemców lokali położonych na peryferiach, w bloku, na poddaszu, parterze i od czwartego piętra wzwyż jeśli w budynku nie ma windy. 10% mniej zapłacimy za lokal z pokojem, kuchnią lub wnęką kuchenną bez okna i światła dziennego. Zniżka w wysokości 20% przyznawana jest jeśli w mieszkaniu nie ma instalacji sanitarnej lub lokal jest w budynku przeznaczonym do rozbiórki ze względu na zły stan techniczny. Także za mieszkania w starym budownictwie zapłacimy mniej. Wszyscy najemcy mieszkań komunalnych położonych w budynku wybudowanym przed 31 grudnia 1945 roku również mogą liczyć na 5% zniżki. Średnie ceny wahają się więc w granicach 3,06-9,76 zł za m kw. Jeśli prowadzisz pod tym adresem działalność gospodarczą, to stawka rośnie o 100%.

photo credit: Białystok via photopin (license)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *