Mieszkania komunalne w Gdyni

W 2015 roku w budżecie Gdyni zarezerwowano 800 tys. zł na remonty mieszkań komunalnych. Ich stan jest bowiem wciąż daleki od optymalnego. Obecnie w Gdyni jest 5.620 mieszkań komunalnych.

Jak na niemal ćwierćmilionowe miasto, to całkiem sporo. Mimo tego chętnych na mieszkanie komunalne wciąż jest więcej, niż lokali, którymi Gdynia dysponuje. Zakup mieszkania komunalnego to bowiem na dłuższą metę świetny interes. Płaci się znacznie mniej, niż za wynajem, a po latach mieszkanie komunalne można wykupić na własność z dużą bonifikatą.

Nie każdy może jednak starać się o mieszkanie komunalne w Gdyni. Najpierw trzeba udowodnić, że jest się mieszkańcem miasta przez co najmniej ostatnie pięć lat – licząc od dnia poprzedzającego złożenie wniosku. Nie można też mieć żadnego innego mieszkania, domu, albo prawa do jakiejkolwiek innej nieruchomości mieszkalnej.

Mieszkania komunalne w Gdyni przyznawane są osobom, które mieszkają w lokalach, w których na członka gospodarstwa domowego najemcy przypada mniej niż pięć metrów kwadratowych powierzchni pokoi, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego poniżej 10 metrów kwadratowych.

Na mieszkanie od miasta mogą też liczyć osoby, których średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie sześciu miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku o mieszkanie komunalne nie przekracza 100 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 75 proc. w gospodarstwie wieloosobowym. Z kolei przydział lokalu na czas nieoznaczony zawiera się w przedziale 100-150 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i w przedziale 75-100 proc. w gospodarstwie wieloosobowym. ‚

Stawki czynszu zależne są od kategorii mieszkania. Zaczynają się od 2,01 zł za m kw. za lokal w kategorii VII po 5,99 zł za m kw. w kategorii I. W 2015 roku na pewno nie będzie podwyżek czynszów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *