Mieszkania komunalne w Lublinie

W dzisiejszych czasach bardzo trudno o dobrą pracę a jeszcze trudniej o kredyt na mieszkanie. Co zrobić w sytuacji, gdy potrzebujemy mieszkania, jednak nie stać nas na jego zakup?

Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku są mieszkania komunalne. Mieszkania oferowane przez gminę są często znacznie tańsze, niż te ze spółdzielni, za których wynajem prawdopodobnie zapłacilibyśmy dużo więcej. Jednak na ich przydział czeka się bardzo długo. Chociaż w wielu miastach w Polsce władze gminy zdecydowały o budowie nowych bloków, które zostaną przeznaczone do wynajmu dla mieszkańców. Obecnie na mieszkania komunalne w Lublinie czeka około 5 tysięcy osób, jednak ta kolejka ciągle się zmniejsza.

Warunki przydziału mieszkań komunalnych w Lublinie

Jeśli chcemy starać się o przydział mieszkania komunalnego, powinniśmy spełnić szereg warunków. Do najważniejszych z nich należy określenie naszego dochodu. Jeżeli nasz dochód nie przekracza połowy średniej krajowej, możemy wnioskować o przydzielenie mieszkania komunalnego. Jednak jeśli jest on wyższy, nie mamy podstaw, aby składać wniosek, ponieważ i tak nie zostanie on pozytywnie rozpatrzony. Tak samo jest w przypadku rodzin wielodzietnych, gdzie dochód na jednego członka rodziny nie powinien przekraczać 600 zł brutto miesięcznie. Ponadto nie powinniśmy być właścicielami ani posiadać praw do innych lokali w danej gminie oraz powinniśmy być jej mieszkańcami przez dłuższy okres czasu (co najmniej 5 lat).

Wykup mieszkania komunalnego w Lublinie

Oprócz spełnienia powyższych wymagań, ważne jest również złożenie samego wniosku, który dostępny jest w Urzędzie Miasta. Ważne jest również aby pamiętać, że jeżeli trzykrotnie odmówimy propozycji danego mieszkania komunalnego, utracimy tym samym możliwość wynajmu. Tak samo dzieje się w przypadku niedostarczenia dokumentów na czas lub podpisania umowy za późno.

Warto wiedzieć, że jeżeli jesteśmy użytkownikami takiego mieszkania przez dłuższy okres czasu, wynoszący ponad 5 lat, mamy możliwość wykupu mieszkania komunalnego. Jednak jedynie wtedy, gdy gmina zdecyduje się na jego sprzedaż. Wówczas przysługuje nam atrakcyjna bonifikata, dzięki której mamy możliwość wykupu lokalu za 10% jego wartości. Wysokość bonifikaty jest uzależniona od długości naszego wynajmu tego mieszkania. Zatem warto zaznajomić się z przepisami jak wykupić mieszkanie komunalne w Lublinie, aby w przyszłości dokonać atrakcyjnej transakcji.

Mieszkanie komunalne w Lublinie pozostaje często tylko w sferze marzeń wielu młodych ludzi. Jednak jeśli nie popełnimy zbyt wielu błędów podczas składania wniosku, może się okazać, że do nowego mieszkania wprowadzimy się szybciej, niż nam się to wydawało.

2 Odpowiedzi do Mieszkania komunalne w Lublinie

  1. Anna napisał(a):

    „Warto wiedzieć, że jeżeli jesteśmy użytkownikami takiego mieszkania przez dłuższy okres czasu, wynoszący ponad 5 lat, mamy możliwość wykupu mieszkania komunalnego. Jednak jedynie wtedy, gdy gmina zdecyduje się na jego sprzedaż. Wówczas przysługuje nam atrakcyjna bonifikata, dzięki której mamy możliwość wykupu lokalu za 10% jego wartości. Wysokość bonifikaty jest uzależniona od długości naszego wynajmu tego mieszkania. Zatem warto zaznajomić się z przepisami jak wykupić mieszkanie komunalne w Lublinie, aby w przyszłości dokonać atrakcyjnej transakcji.” z bonifikatą 10% chciałabym by była to prawda!!!! jest to jedno wielkie kłamstwo i mydlenie oczu. Inne miasta i gminy naprawdę pomagają swoim lokatorom , nie mają tylu obwarowań i udzielają dużych bonifikat choć są biedniejsze od gm. i miasta Lublin. W tych innych miastach poprostu urzędnicy nie rozkradają tego co może być dla ogółu.

  2. Wall napisał(a):

    10% wartości za mieszkanie komunalne to było do roku 2010. Teraz maksymalnie może być jakieś 40% bonifikaty, ale trzeba spełnić wymagania jak mieszkać ponad 10lat i zapłacić gotówką(5% bonifikaty w nagrodę). Ile mieszkanie będzie kosztowało zalezy od rzeczoznawcy. Trzeba też wcześniej sprawdzic czy jest szansa na wykupienie mieszkania, bo zależy to od wielu wielu czynników. Ogólnie nie jest łatwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *