Mieszkania komunalne w Poznaniu

W Poznaniu w permanentnej kolejce na przydział mieszkania komunalnego czeka ok. 700 osób. Mieszkanie od gminy trudno dostać, bo po latach większość z nich można wykupić z ogromną bonifikatą. Najczęściej płaci się za nie od 10 do 30 proc. realnej wartości.

Wszystkie polskie gminy uzależniają przyznanie mieszkań komunalnych od kryteriów finansowych, czyli zarobków osób, które się o nie starają. Władze większości miast specjalnie forsują politykę długiej listy oczekujących, by pobudzić przedsiębiorczość mieszkańców. Bo im więcej będą oni zarabiać, tym łatwiej będzie im kupić mieszkanie na rynku deweloperskim lub wtórnym. Wzrost zarobków zamyka też furtkę do mieszkania komunalnego, bo limit zarobków oblicza się w odniesieniu do aktualnie obowiązującej, najniższej emerytury w Polsce.

W Poznaniu już nie trzeba być zameldowanym przez co najmniej pięć lat, by móc złożyć wniosek o mieszkanie komunalne. Zmniejszono też kaucję, jaką trzeba za nie wpłacić. Wcześniej była to równowartość rocznego czynszu, obecnie opłata wynosi mniej więcej trzykrotność miesięcznych kosztów. Także progi dochodowe są już inne. Osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe nie może zarabiać więcej niż 2 tys. zł, jeśli chce starać się o mieszkanie komunalne w Poznaniu.

To spore ułatwienie, bo np. w Gdańsku limit wynosi 200 proc. najniższej emerytury dla jednej osoby i 150 proc. dla rodziny, a i tak jest sporo oczekujących. Istotne znaczenie ma bowiem liczba lokali komunalnych i dostępnych w nim mieszkań. Poznań regularnie inwestuje w budowę nowych, ale nie zmienia to faktu, że w kolejce oczekujących jest ok. 700 osób i rodzin. Liczba chętnych nie zmieniła się znacznie po złagodzeniu kryteriów.

W innych miastach Polski jest podobnie, więc gminy prześcigają się w sprawdzaniu różnych zmiennych. W Gdańsku nie można być np. właścicielem, ani współwłaścicielem żadnego innego mieszkania w ciągu ostatnich pięciu lat. Szczecińscy urzędnicy szukają natomiast także informacji w gminach ościennych.

Jak odziedziczyć mieszkanie komunalne w Poznaniu?

Mieszkanie komunalne, a konkretnie prawo do jego zamieszkiwania można odziedziczyć zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego. W tym przypadku obowiązuje jednak konkretna kolejność. Pierwszy jest oczywiście małżonek zmarłego, pod warunkiem, że był współnajemcą mieszkania. W następnej kolejności są dzieci najemcy oraz inne osoby, którym musiał płacić alimenty. Osoby żyjące w konkubinacie są na końcu listy, a mogą się na niej znaleźć wyłącznie w sytuacji, gdy mieszkały z partnerem w mieszkaniu komunalnym do czasu jego śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *