Mieszkania komunalne w Wałbrzychu

Ceny mieszkań są naprawdę wysokie, a możliwości uzyskania kredytu hipotetycznego coraz trudniejsze, gdyż kryteria zostały jeszcze bardziej wyśrubowane. Oznacza to, że dla wielu polskich rodzin własne cztery kąty wydają się jedynie marzeniem, które ma bardzo niewielkie szanse na realizację. Tym bardziej, że nawet ceny wynajmu osiągają wręcz astronomiczne ceny.

Jaką alternatywę mają polskie rodziny? Wydaje się, że taką możliwością są mieszkania komunalne, będące własnością gminy. I dotyczy to praktycznie każdego polskiego miasta, także Wałbrzycha.

Przez prawie dwadzieścia lat nie powstawały nowe mieszkania komunalne w Wałbrzychu. Polityka mieszkaniowa miasta preferowała remonty starych wałbrzyskich kamienic. Dopiero dwa lata temu prezydent miasta zdecydował, że generalnie bardziej opłaca się budować nowe mieszkania komunalne w Wałbrzychu, niż przeprowadzać gruntowne renowacje starych ruder. I w 2014 roku zostało oddanych do użytku ponad 200 nowych mieszkań komunalnych.

Jakie kryteria trzeba spełnić, aby mieć szansę na mieszkanie komunalne w Wałbrzychu?

Preferowane są młode rodziny, posiadające przynajmniej dwoje dzieci. Poza tym osoby niepełnosprawne oraz osoby starsze, które pragną zamienić większe mieszkanie na mniejsze. Ważne jest także kryterium dochodowe, zgodnie z którym dochody muszą być wystarczające na regularne płacenie czynszu. Co równie ważne, dolna granica dochodów powinna być powyżej górnej granicy związanej ze staraniami o lokal socjalny.

Czy jest szansa na nowe mieszkania komunalne w Wałbrzychu?

Aktualnie w przygotowaniu są kolejne inwestycje. W związku z dużym zainteresowaniem mieszkaniami komunalnymi w dzielnicy Podzamcze, władze miasta planują nowe projekty budowlane właśnie tam. Nie ma jeszcze dokładnych danych, ale wkrótce można się spodziewać kolejnej tury rozpatrywania wniosków o przydział mieszkania komunalnego w Wałbrzychu. Jednocześnie przeprowadzane są remonty mieszkań komunalnych na wałbrzyskiej starówce. I te mieszkania będą przeznaczone dla osób mających duży wpływ na rozwój miasta, które pracują dla miasta i czują się z nim mocno związani.

Jak wykupić mieszkanie komunalne w Wałbrzychu?

Pierwszym krokiem jest złożenie pisemnej deklaracji, w której dotychczasowy najemca mieszkania wyraża wolę nabycia danego lokum. Ponadto, należy wpłacić odpowiednią zaliczkę w celu pokrycia kosztów związanych z przygotowaniem całej dokumentacji wymaganej przy wykupie mieszkania. Trzeba pamiętać, że całość kosztów przygotowania dokumentacji oraz wszelkie koszty sądowe i notarialne pokrywane są w całości przez kupującego.

Czy każde mieszkanie komunalne w Wałbrzychu można wykupić?

Niestety nie, gdyż są pewne ograniczenia. Na przykład mieszkania nowo wybudowane lub po kapitalnym remoncie mogą być sprzedane dopiero po 15 latach od daty oddania do eksploatacji. Niemożliwy jest także wykup mieszkań przeznaczonych do kapitalnego remontu, albo rozbiórki, także tych położonych w różnego typu pomieszczeniach niemieszkalnych (szkoła, przedszkole itp.) oraz wynajętych na określony czas lub też wykazanych jako niezgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dlatego należy dokładnie sprawdzić, jak wygląda status danego mieszkania, zanim podejmie się jakiekolwiek kroki w celu jego nabycia.

photo credit: Wałbrzych (07.2005) 01 (5)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *