Mieszkania komunalne w Warszawie

W 2017 roku w Warszawie ma być już 90 tysięcy mieszkań komunalnych. Kto i na jakich zasadach będzie mógł się o nie starać?Miejscy urzędnicy zapowiedzieli, że Warszawa wybuduje oraz pozyska na rynku wtórnym kolejne 3 tysiące mieszkań, by w 2017 roku mieć ich ponad 90 tysięcy. Obecne przepisy precyzują, że najemcy mogą je docelowo wykupić za połowę rynkowej wartości. Nie tak łatwo jednak uzyskać do nich prawo.

W Warszawie trzeba przede wszystkim udowodnić, że stolica jest stałym miejscem pobytu osoby starającej się o nie. Poza tym nie można mieć prawa do żadnego innego mieszkania, domu, ani nawet części jakiejkolwiek nieruchomości mieszkalnej. Wyjątkiem są niezwykle trudne warunki mieszkaniowe. Trzeba też spełnić kryterium dochodowe.

Za wyjątkowo trudne warunki mieszkaniowe uważa się mieszkanie, w którym na jedną osobę przypada mniej niż 6 m kw. powierzchni mieszkalnej. Powierzchnię wylicza się zatem bez strychu, komórek itd. Kryterium dochodowe określa uchwała Rady Miasta. Jak we wszystkich miastach jest ono obliczane w odniesieniu do najniższej emerytury. Aby je uzyskać, sumuje się zarobki wszystkich członków gospodarstwa domowego z ostatnich sześciu miesięcy i dzieli przez liczbę osób i miesięcy. Średnia dochodów musi być niższa od 160 proc. kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym i 220% kwoty najniższej emerytury dla jednej osoby (w tym również samotnie wychowującej dziecko).

Dla kogo w pierwszej kolejności mieszkania komunalne w Warszawie

Na uzyskanie prawa do użytkowania mieszkania komunalnego w Warszawie w pierwszej kolejności mogą liczyć osoby zamieszkujące budynki przeznaczone do rozbiórki przez nadzór budowlany. Nawet jeśli taki wniosek się jeszcze nie pojawił, a ludzie mieszkają w budynkach, które prawo budowlane określa jako „nie nadające się do stałego pobytu ludzi”, wnioski także rozpatrywane są w pierwszej kolejności. Na priorytet mogą również liczyć bezdomni, którzy uczestniczą w programach wychodzenia z bezdomności, a także wychowankowie domów dziecka, rodzinnych domów dziecka lub rodzin zastępczych. Preferencje mają także niepełnosprawni oraz rodziny wielodzietne.

Ile jest mieszkań komunalnych w Warszawie?

Władze miasta zapowiedziały, że do końca 2017 zbudują w sumie 733 nowe mieszkania komunalne. W ciągu kolejnych siedmiu lat dojdzie jeszcze ok. 3 tys. kolejnych. Warszawa chce wrócić do dysponowania ponad 90 tys. mieszkań komunalnych, bo w ostatnich latach nie inwestowano w nowe i ich liczba się znacznie zmniejszyła. Oczywiście z powodu wykupów, które były bardzo atrakcyjne. Lokatorzy mogli pozyskać mieszkanie i zamienić je na własnościowe za zaledwie 10 proc. jego rynkowej wartości. W latach 1995-2013 wykupiono na własność 58 tys. mieszkań komunalnych w Warszawie. W 2007 roku było ich w stolicy 99,3 tys., a po 5 latach w Warszawie było już tylko 89,2 tys. mieszkań komunalnych.

Teraz cena wykupu to 50 proc. wartości, więc tempo składania wniosków znacznie spadło. Zwłaszcza, że bonifikata naliczana jest co roku – każdy kolejny rok zamieszkiwania to 1 proc. obniżki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *