Mieszkania komunalne w Zabrzu

W dzisiejszej rzeczywistości, w której ceny mieszkań osiągają niebotycznie wysoki pułap, a kredyty hipoteczne obwarowane są niezwykle rygorystycznymi kryteriami przyznawalności, własne „cztery kąty” pozostają niedoścignionym marzeniem wielu polskich rodzin. Z drugiej strony ceny wynajmu, zwłaszcza w dużych miastach, są na tyle wysokie, że nie każdy może sobie na to pozwolić. W tej sytuacji często jedyną alternatywą są mieszkania komunalne. Czy każda osoba, która złoży stosowny wniosek, może otrzymać taki lokal w Zabrzu?

Niestety, osiąganie niskiego dochodu nie zawsze jest gwarancją otrzymania lokalu z zasobów gminy. Aby złożony wniosek nie został odrzucony, a komisja przyznała nam mieszkanie komunalne w Zabrzu, należy spełniać ściśle określone kryteria. Każda gmina posiada swoje wewnętrzne regulacje w tym zakresie. Jak wygląda to w przypadku Zabrza? Osoba ubiegająca się o przydział mieszkania komunalnego musi być mieszkańcem miasta lub pracować na jego terenie przez co najmniej 5 lat.

Kluczowym czynnikiem jest jednak dochód, jaki osiąga gospodarstwo domowe. Na mocy uchwały Rady Miasta, nie może on przekraczać 250 proc. najniższej emerytury w przypadku gospodarstw jednoosobowych i 125 proc. najniższej emerytury na osobę dla gospodarstw wieloosobowych. Nie bez znaczenia jest także powierzchnia mieszkalna w dotychczas zajmowanym lokalu. Zgodnie z postanowieniami uchwały, powierzchnia liczona na osobę, nie może przekraczać 5 m kw. Osoba ubiegająca się o lokal komunalny nie może też posiadać prawa własności do innego lokalu. Dopiero spełnienie powyższych kryteriów gwarantuje pozytywne rozpatrzenie wniosku, jednak nie oznacza to, że mieszkanie dostaniemy od ręki.

O mieszkania komunalne w Zabrzu nie tak łatwo

Każdego roku przybywa osób, które ustawiają się w kolejce do otrzymania lokalu komunalnego. Nie można natomiast powiedzieć, że przyrost mieszkań jest proporcjonalny do liczby osób oczekujących. Na początek 2014 roku gmina Zabrze posiadała do dyspozycji 13 838 mieszkań. Szacuje się, że do 2017 roku liczba ta spadnie do 12 913 lokali. Sytuacji tej nie poprawia fakt, że zdecydowana większość z nich znajduje się w budynkach starych, a niektóre zostały wzniesione nawet 97 lat temu. Wiele z nich wymaga gruntownego remontu, który zapobiegnie dalszej degradacji.

Osoby, które otrzymały już mieszkania komunalne w Zabrzu, będą mogły ubiegać się o jego odkupienie od gminy. Nie dotyczy to jednak wszystkich najemców. Osoby wytypowane do wykupu zostaną o tym poinformowane listownie. Na jaką bonifikatę można w tej sytuacji liczyć? Tego dokładnie nie wiadomo, jednak lata poprzednie pokazują, że lokale komunalne można odkupić od gminy nawet z 90 proc. upustem.

źródło zdjęcia: http://pt.wikipedia.org/wiki/Ficheiro:NKJO_Zabrze.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *