Mieszkania komunalne we Wrocławiu

We Wrocławiu jest ok. 45 tys. mieszkań komunalnych, w których mieszka ok. 180 tys. osób. Warto postarać się o prawo do ich użytkowania, bo nie trzeba mieć wkładu własnego, a po latach mieszkanie można wykupić za kilka procent wartości.

Mimo dużej ilości mieszkań, w 2014 roku na przydzielenie mieszkania komunalnego we Wrocławiu czekało aż 1,7 tys. osób. Nic dziwnego – warto się o nie starać, bo mimo niewiele wyższego czynszu niż przy komercyjnym wynajmie, mieszkanie można później wykupić. Jak je jednak zdobyć?

Zazwyczaj podstawowym warunkiem jest wysokość zarobków mieszkańca miasta. Tak samo jest we Wrocławiu. Gminy mogą wyznaczać wartość zarobków na dowolnym poziomie. Z reguły jednak podają go jako wysokość zarobków w odniesieniu do obowiązującej aktualnie najniższej emerytury. Na tej podstawie obliczono, że we Wrocławiu o mieszkanie komunalne mogą starać się osoby, które zarabiają do 2.499 zł. Chodzi oczywiście o wszystkich, którzy prowadzą jednoosobowe gospodarstwo mieszkaniowe, bo limit maleje gdy w rodzinie jest więcej osób. Przy dwóch lub więcej osobach górny pułap zarobków to 2.077 zł na osobę.

Bazowa stawka czynszowa wynosi obecnie 6,90 zł za metr kwadratowy powierzchni, ale często stosuje się od niej odstępstwa. Wszystko zależy bowiem od stanu mieszkania komunalnego, a także jego lokalizacji. W grę wchodzi zarówno obniżka stawki w przypadku mieszkań w starych, zaniedbanych i dawno nie remontowanych budynkach, jak i jej zwyżka, jeśli mieszkanie komunalne we Wrocławiu jest nowe. Kwota zawsze rozpatrywana jest indywidualnie, a obecnie we Wrocławiu jest 45 tys. mieszkań komunalnych, które zasiedla ok. 180 tysięcy osób.

Kryterium dochodowe nie jest jednak jedynym. Gminy mogą wprowadzić dodatkowe obostrzenia, by kolejka oczekujących na mieszkanie nie była zbyt długa. Władzom miast zależy także na tym, by lokatorzy mieszkań komunalnych zostali na długo mieszkańcami danego miasta. Chcą po prostu pomagać swoim mieszkańcom.

We Wrocławiu trzeba liczyć się ze sprawdzeniem czy starający się o mieszkanie komunalne miał wcześniej jakiekolwiek inne mieszkanie, dom lub prawa do niego. W uzasadnionych przypadkach urzędnicy sprawdzają też księgi meldunkowe z gmin przyległych do miasta, by całkowicie zminimalizować ewentualne przekłamania i próby wyłudzeń.

Mieszkanie komunalne, a prawo do jego dziedziczenia

Mieszkanie komunalne można dziedziczyć. A konkretnie prawo do jego użytkowania, co rozstrzyga art. 691 Kodeksu cywilnego. W tym przypadku prawo jest znacznie mniej restrykcyjne, niż w kwestii mieszkań socjalnych. W pierwszej kolejności prawo do pozostania w mieszkaniu i podpisania umowy na takich samych warunkach jak poprzednio, ma małżonek zmarłego lokatora, który miał prawo do mieszkania. Jednak odnosi się to tylko do małżonków, którzy byli współnajemcami mieszkania. Jeśli najemcą była jedna osoba, prawo na równi nabywają dzieci oraz małżonek zmarłego. W następnej kolejności są osoby, których dotyczył obowiązek alimentacyjny najemcy. Konkubenci – nawet jeśli na stałe mieszkali z najemcą od lat – są dopiero na końcu tej listy.

10 Odpowiedzi do Mieszkania komunalne we Wrocławiu

 1. staś napisał(a):

  Staram się o mieszkanie komunalne już od 2 lat i nadal nic.

 2. Anka napisał(a):

  Złożyłam papiery 30 stycznia. Dziś otrzymałam pismo ,że został przyjęty.Punkty, jak wyliczyłam,24. Cóż pozostaje- czekać.

 3. Anka napisał(a):

  Jestem na liście … Hurrraaaa

 4. Anka napisał(a):

  Jeszcze tylko jedna osoba przede mną.

  • Marcela napisał(a):

   a to mieszkanie to we Wrocławiu? ja też złozyłam dokumenty przed Mikołajem dostałam list ze jestem wpisana na liste . czekam jak to sie rozwinie, co dalej .. wspomne ze czekam na mieszkanie do remontu

  • gość napisał(a):

   a ile masz punktów?

   • marcela napisał(a):

    punktów nie mam za wiele ale jestem na liscie 😉 130 .. ciekawe czy jeszcze w tym roku zalapie się i otrzymam mieszkanie

 5. Tina napisał(a):

  Mam pytanie: jakie są szanse na zamianę mieszkania komunalnego na inne we Wrocławiu, dostosowane do inwalidy poruszającego się na wózku. Dziś mieszkamy w lokalu bez łazienki i na 4 piętrze bez windy… dla osoby na wózku wyrok swojego rodzaju, bo każde wyjście z domu wiążę się z wezwaniem karetki pogotowia transportowego i dostarczanie do lekarza itp. Osoba chora onkologicznie, dorosła, ma I grupę inwalidzka na stałe.

  • kass_b napisał(a):

   szanse zawsze są
   możesz zgłosic ofertę zamiany do Urzędu
   http://bip.um.wroc.pl/sprawa-do-zalatwienia/8462/zamiana-mieszkania

   „O zamianę „z urzędu” ze względu na stan zdrowia można ubiegać się w przypadku gdy najemca lub członek jego rodziny jest osobą niepełnosprawną, całkowicie niezdolną do samodzielnego poruszania się, a zajmowany lokal nie jest dostosowany do potrzeb wynikających ze schorzenia narządów ruchu lub niepełnosprawności w stopniu znacznym. ”

   szukaj też ofert zamiany na portalach z ogłoszeniami
   olx.pl
   gumtree.pl
   wroclawiak.pl

 6. madzia32 napisał(a):

  kto ma tabele z punktami? przyznania mieszkania???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *