Mieszkanie komunalne w Bytomiu

Jeżeli nasz dochód nie jest wysoki i tym samym nie mamy żadnych szans na otrzymanie kredytu hipotecznego z banku na kupno mieszkania, doskonałym rozwiązaniem jest staranie się o przyznanie mieszkania komunalnego w Bytomiu. Jednak w jaki sposób powinniśmy się do tego zabrać?

Lista oczekujących na mieszkania komunalne jest długa. Ciężko jest otrzymać mieszkanie od gminy, jeszcze ciężej spełnić wszystkie niezbędne kryteria oraz dostarczyć potrzebne dokumenty.

Kolejka oczekujących na przydział na mieszkanie komunalne w Bytomiu jest tak duża, iż szacuje się, że przeciętna rodzina może oczekiwać na nie nawet 15 lat. Wydawałoby się, że mieszkań komunalnych w tym mieście jest mało, jednak urzędnicy sugerują, iż najaktywniejsi mogą otrzymać przydział już po kilku miesiącach, zatem można przypuszczać, że sytuacja wygląda zupełnie odwrotnie. Gdzie tkwi kruczek?

Zasady przyznawania mieszkań komunalnych w Bytomiu

Aby dostać mieszkanie komunalne, trzeba przede wszystkim złożyć niezbędne wnioski, które są dostępne w Urzędzie Miasta. Ponadto nasz dochód nie powinien przekraczać 770 złotych brutto na jedną osobę. Jednak jeżeli chodzi o rodzinę wieloosobową, kwota jest znacznie niższa, ponieważ wynosi niecałe 600 złotych brutto na osobę. W przypadku starań o mieszkanie komunalne wymagania dotyczące zarobków są najważniejsze.

Warto również sprawdzić, czy gmina nie wymaga od nas również innych warunków, które musimy spełnić. W niektórych regionach Polski często wymagane jest kilkuletnie zamieszkanie lub zameldowanie na terenie gminy, w której staramy się o przydzielenie mieszkania. Również jeżeli posiadamy jakąś nieruchomość lub tytuł do niej w danej gminie to automatycznie dyskwalifikuje nas to ze starań o przydział.

Za ile wykupisz mieszkanie komunalne w Bytomiu

Warto również pamiętać, iż nabywając prawa do mieszkania komunalnego, często po określonym czasie jego użytkowania, mamy prawo je wykupić. W tym wypadku należy złożyć odpowiednie dokumenty. Po złożeniu dokumentów, komisja powołana przez gminę podejmie kroki w celu oceny faktycznego stanu budynku. Rzeczoznawca dokona również wyceny nieruchomości. Wartość sprzedawanego lokalu zostanie oszacowana zgodnie z jego ceną rynkową. Jednak jeżeli użytkowaliśmy lokal przez okres dłuższy niż 5 lat, przeważnie możemy liczyć na bonifikatę. Są to duże upusty, dzięki którym mamy możliwość zakupu mieszkania za jego 10-15% wartości. Wykup mieszkania komunalnego w Bytomiu możemy zrealizować nawet z 95% upustem – jeżeli oczywiście spełniamy wszystkie warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *