Mieszkanie komunalne w Katowicach

Aby otrzymać mieszkanie komunalne w Katowicach trzeba spełnić kryterium dochodowe, ale też powierzchniowe. Jest o co walczyć, bo stawki czynszu są niskie i oczywiście można wykupić potem lokal z dużą bonifikatą. Miasto udziela jej chętnie, bo wiele mieszkań i budynków komunalnych jest w słabym stanie.

Kryteria przydziału mieszkań komunalnych w Katowicach nie różnią się zbytnio od tych, które przyjęły inne polskie miasta, stawiające przede wszystkim na kryterium zarobkowe, oceniając jednocześnie dotychczasowe warunki mieszkaniowe petenta. Zawsze stawki ustalane są w odniesieniu do najniższej emerytury i na tej podstawie w Katowicach można zarabiać najwyżej 1598,36 zł brutto, by starać się o mieszkanie komunalne. To kwota dotycząca osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo, a w przypadku rodzin dochód nie może przekroczyć 799,18 zł brutto na osobę. Uprzywilejowane są rodziny, wśród których jest przynajmniej jedna osoba niepełnosprawna – w tym przypadku dochód może wynieść do 1278,69 zł na osobę.

Ważny jest też metraż do tej pory zamieszkiwanego lokalu. Nie może on przekraczać 6 m kw. na osobę, przy czym do obliczania tej wartości bierze się tylko powierzchnię pokoi mieszkalnych. Jeśli starający się o mieszkanie komunalne jest jednak osobą niepełnosprawną lub jest taka w jego rodzinie, metraż może wynosić do 12 m kw. na osobę.

Jaki czynsz w mieszkaniu komunalnym w Katowicach

Gmina Katowice dysponuje aż 17.389 mieszkaniami. Tylko 729 z nich są lokalami socjalnymi, których standard pozostawia wiele do życzenia. Także standard mieszkań komunalnych jest bardzo zróżnicowany. Od niego zależy bowiem czynsz, jaki trzeba płacić miastu. Im starszy budynek, a mieszkanie dłużej nieremontowane, tym cena za jego zamieszkiwanie jest niższa. Liczy się nie tylko data budowy, ale także ostatniego remontu. We wszystkich mieszkaniach zbudowanych lub odnowionych po 2001 roku, czynsz sięga 2,42 zł za m kw., w pozostałych – 2,53 zł za m kw. Zajmujący mieszkania socjalne płacą jedynie 1,15 zł za m kw.

Zdecydowana większość najemców ponosi najniższe koszty za mieszkania komunalne. Tylko w 131 budynkach spośród 745 nie trzeba na chwilę obecną dokonać żadnych napraw. Według ekspertów 160 z nich jest w stanie niezadowalającym, a 45 nadaje się do natychmiastowego, generalnego remontu.

Jak wykupić mieszkanie komunalne w Katowicach

Na razie do wykupu nie są przeznaczone mieszkania, zbudowane po 2001 roku oraz te, które przeszły generalny remont po 2010 roku. Wniosek o wykup mieszkania komunalnego można złożyć pięć lat po otrzymaniu mieszkania. Teoretycznie bonifikata sięga 60 proc., ale można ją zwiększyć i wcale nie są to rzadkie przypadki. Wszystkie rozpatrywane są indywidualne, bo ostateczna cena zależy od tego ile i kiedy miasto zainwestowało w jego remont.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *