Mieszkanie komunalne w Kielcach

Obecnie wielu ludzi marzy o swoim mieszkaniu, jednak nie stać ich na zakup nowego lokalu, nie spełniają też warunków, aby uzyskać kredyt z banku. Doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji są mieszkania komunalne. Jednak jakie warunki należy spełniać aby starać się o tego typu mieszkanie w Kielcach?

Staranie się o mieszkanie komunalne w województwie świętokrzyskim jest szczególnie trudne. Jak wynika z informacji, które co jakiś czas dostarczają nam urzędnicy, wnioskowanie o mieszkanie komunalne w Kielcach może przyprawić o zawrót głowy, ponieważ oczekiwanie na tego typu lokal może wynosić nawet… 30 lat. Jest to niesłychanie długi okres, dlatego warto wiedzieć, jakie warunki należy spełnić, aby nasze podanie zostało rozpatrzone jak najszybciej.

Zasady przyznawania mieszkań komunalnych w Kielcach

O mieszkania komunalne w Kielcach mogą starać się przede wszystkim osoby z niskim dochodem. Dochód jednej osoby nie powinien przekraczać 700 złotych brutto. Jeżeli jednak chodzi o rodzinę wieloosobową, dochód przeznaczony na jedną osobę jest jeszcze niższy i wynosi niecałe 600 zł brutto. Jest to jeden z najważniejszych warunków, jakie należy spełnić, aby ubiegać się o przydział mieszkania komunalnego.

Kolejnym warunkiem może być również okres zameldowania lub zamieszkania w danej gminie. Często wnioski o przydział mieszkania są jedyne brane pod uwagę wówczas, gdy wnioskodawca zamieszkuje daną gminę nieprzerywanie na przykład od 5 lat. Bardzo istotnym warunkiem, który również należy spełnić, jest brak wszelkich praw do lokali w danej gminie. Jeżeli wnioskujemy o przydzielenie mieszkania komunalnego, nie możemy być właścicielem, współwłaścicielem lub posiadać praw do jakiegoś lokalu w gminie, ponieważ nasz wniosek nie zostanie rozpatrzony.

Ponadto warto wiedzieć, iż zamieszkując dany lokal przez dłuższy okres czasu, jeżeli gmina chce go sprzedać, mamy prawo go wykupić. Wydawać by się mogło, iż wykup takiego mieszkania jest rzeczą bardzo kosztowną, jednak nam, jako użytkownikom, przysługuje prawo do bonifikaty. Zazwyczaj jest to bardzo atrakcyjny upust, który pozwala nam na wykup lokalu za 10-15% jego wartości, w zależności od długości jego użytkowania. Zatem jeżeli istnieje taka możliwość, warto wcześniej zaznajomić się z przepisami określającymi jak wykupić mieszkanie komunalne w Kielcach, aby z tego w pełni skorzystać.

Staranie się o mieszkanie komunalne wcale nie jest tak prostą sprawą, jak może się wydawać. Długa lista oczekujących, wiele warunków, które należy spełnić, aby móc złożyć wniosek, może zniechęcać. Jednak jeżeli nie mamy innej możliwości uzyskania własnego mieszkania, ten wybór jest najlepszy.

2 Odpowiedzi do Mieszkanie komunalne w Kielcach

  1. aleksander Korsowski napisał(a):

    A jak zarabiam 1200 zl na rękę na miesiąc to już mnie stać na wille , kuźwa co za bandycki kraj

  2. Gosv napisał(a):

    Bylam wczoraj w UM w Kielcach,Polacy oczekujacy na mieszkania sa poprzesuwani na liscie oczekujacych…na poczatku listy sa obywatele Ukrainy!!!Dla nich sa mieszkania,nasi moga sie tulac,wynajmowac,lub okupywac noclegownie i dworce,,,cudny mamy kraj.Rzad chce powrotu Polakow z zagranicy,ale pytanie gdzie tu do cholery oni znajda miejsce?!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *