Mieszkanie komunalne w Krakowie

Mieszkanie komunalne w Krakowie można wykupić po 10 latach. I to z aż 90 proc. bonifikatą od jego rynkowej ceny. Na razie lista oczekujących jest spora, ale władze miasta zapowiadają budowę kolejnych mieszkań komunalnych w najbliższych latach.

W każdym mieście urzędnicy mogą dowolnie kształtować warunki przyznawania mieszkań komunalnych, ale w praktyce wszędzie wygląda to podobnie. Kryteria są niemal identyczne, najczęściej różniąc się wysokością zarobków i obostrzeń, które są tym większe, im mniej mieszkań komunalnych ma miasto do zaoferowania. Kraków ma na tle innych miast wyśrubowane warunki. Zarobki osoby starającej się o mieszkanie komunalne nie mogą przekroczyć 150 proc. najniższej emerytury, a w rodzinie nie mogą być wyższe niż 100 proc. na każdego członka. Mimo tego kolejka oczekujących wciąż jest. Dlatego miejscy włodarze chcą budować całe budynku na własnych gruntach.

– Chcielibyśmy zrealizować kolejne osiedla, ponieważ mamy wtedy gwarancję jakości mieszkań, a realizacja budynków mieszkalnych na gruntach własnych gminy jest najtańszą formą pozyskiwania lokali mieszkalnychpodkreśla prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Wykup mieszkania komunalnego w Krakowie

W chwili obecnej za mieszkanie komunalne najmniej płacą wychowankowie domów dziecka, którzy za każdy m kw. muszą wnieść do kasy miasta 1,50 zł. 7,87 zł za m kw. to natomiast stawka dla osób uprawnionych do otrzymania lokalu zamiennego (czyli np. mieszkańców budynków przeznaczonych do rozbiórki).

Czynsz może być jeszcze wyższy w najnowszych mieszkaniach, ale jeśli potraktujemy to jako inwestycję długoterminową, okaże się ona niebywale intratna. Do końca 2015 roku wciąż można składać wnioski o wykup mieszkań komunalnych. Wykupu lokalu mogą też dokonać najbliżsi najemcy, jeśli on umrze. Chodzi o małżonków oraz dzieci.

Użytkowane przez kilkanaście lat mieszkanie można kupić z bonifikatą sięgającą 90 proc. ceny rynkowej. Należy jednak pamiętać, że mieszkanie komunalne w Krakowie można wykupić tylko w przypadku, gdy nadal nie posiada się żadnego mieszkania, bądź domu, ani nawet prawa do części jakiejkolwiek nieruchomości mieszkalnej nie tylko w Krakowie, ale całym województwie małopolskim.

Dziedziczenie mieszkania komunalnego

Mieszkanie komunalne, a raczej prawo do jego zamieszkiwania, można dziedziczyć na podstawie art. 691 Kodeksu cywilnego. Pierwszy w kolejności jest współmałżonek, który w momencie śmierci był współnajemcą mieszkania. Jeśli nie był, kolejne na liści są odpowiednio: dzieci najemcy, małżonka lub małżonek, a za nimi wszystkie osoby, którym musiał płacić alimenty (to nie tylko dzieci, mogą być to również rodzice). Na końcu listy są konkubenci, nawet jeśli stałe zamieszkiwali mieszkanie z partnerem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *