Mieszkania socjalne w Warszawie

Przez lata możesz mieszkać w lokalu socjalnym w Warszawie, jeśli udowodnisz, że słabo zarabiasz. Musisz jednak mieć dochody nie wyższe niż 150 proc. najniższej emerytury w Polsce lub nie wyższe niż 100 proc. tej emerytury na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego. Lokal socjalny dostaje się też po wyroku sądu.

Prawomocny wyrok sądu należy złożyć w wydziale obsługi mieszkańców dla danej dzielnicy. Możesz też jednak starać się o mieszkanie socjalne ze względu na trudną sytuację materialną i mieszkaniową. W tym przypadku trzeba przynieść zaświadczenie o dochodach. Jeśli masz emeryturę lub rentę, wystarczy sześć ostatnich odcinków lub ostatnia decyzja ZUS o przyznaniu świadczenia emerytalno-rentowego. Bezrobotni powinni dostarczyć zaświadczenie z Urzędu Pracy. Do wniosku warto dołączyć wszystkie dokumenty, które potwierdzą, że wnioskodawca jest w trudnej sytuacji zdrowotnej, rodzinnej lub społecznej.

Kryterium zarobków a mieszkanie socjalne w Warszawie

Osoby starające się o mieszkanie socjalne muszą pozostawać w niedostatku. Co to oznacza? Dla jego oznaczenia bada się ostatnie trzy miesiące ich zarobków, poprzedzające dzień złożenia wniosku o lokal socjalny. Nie mogą one przekraczać 150 proc. najniższej emerytury przy gospodarstwie jednoosobowym i 100 proc. najniższej emerytury w Polsce na każdą osobę gospodarstwa wieloosobowego. Nie wliczają się do tego dodatki i zapomogi z pomocy społecznej, dodatki na dożywianie, sieroty, urodzenie dziecka, pielęgnacyjne czy mieszkaniowe.

Na ile mieszkanie socjalne w Warszawie?

Najem mieszkania socjalnego w Warszawie nie może być dłuższy niż 3 lata. Umowę tę można jednak przedłużyć, nawet na czas nieoznaczony. Nie przesądza to jednak, że nie będzie jej można wypowiedzieć. Każda zmiana w postaci pozyskania prawa do innego lokalu mieszkalnego czy wzrost zarobków, uprawniają gminę do jej natychmiastowego rozwiązania. Po upłynięciu trzech lat, najemcy można też zaproponować inny lokal socjalny, jeśli zobowiąże się on do jego remontu na własny koszt.

Jedna odpowiedź do Mieszkania socjalne w Warszawie

  1. Paulina napisał(a):

    Witam,obecnie nie mam mieszkania ani meldunku w dodatku jestem zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako bezrobotna, gdzie mogę złożyć wniosek o przyznanie mieszkania socjalnego skoro dowód mam wydany w dzielnicy Śródmieście?

    Pozdrawiam
    Paulina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *