Mieszkania komunalne i socjalne w Szczecinie

W 2015 roku wszystkie czynsze za lokale komunalne i socjalne w Szczecinie pozostają bez zmian. O zasiedlenie mieszkania należącego do miasta mogą występować przede wszystkim osoby niewiele zarabiające oraz rodziny wychowujące dzieci.

Stawki czynszowe za najem lokali komunalnych i socjalnych w Szczecinie na pewno nie wzrosną przez cały 2015 rok. Minimalny czynsz za mieszkanie komunalne wynosi obecnie 2,42 zł za m kw., a maksymalna stawka sięga 10,23 zł za m kw. mieszkania. Wysokość opłaty uzależniona jest od standardu mieszkania oraz jego wieku, a w przypadku starszych mieszkań – roku i zakresu ostatniego remontu. Czynsz w lokalach socjalnych w Szczecinie to 1,21 zł za m kw.

Dla kogo mieszkanie komunalne i socjalne w Szczecinie?

Przede wszystkim dla osób, które nie zarabiają wiele. Lista rankingowa jest przygotowywana na podstawie punktacji, przyznawanej za wyznaczone kryteria. Należy do nich m.in. liczba wychowywanych dzieci, udokumentowane choroby przewlekłe lub niepełnosprawność czy długość oczekiwania na mieszkanie. Lokali wciąż jest bowiem znacznie mniej, niż chętnych na ich najem.

Punkty przyznawane są też dla bezdomnych, ale stawia się im szczególne warunki. W zamian za udokumentowane mieszkanie w noclegowni lub schronisku mogą dostać aż 5 punktów, ale czekają na nich też punkty ujemne. Choćby za zniszczenie wcześniej zajmowanego mieszkania, albo nieuregulowane długi, które sprawiły, że musieli je opuścić. W takich sytuacjach szanse na przyznanie kolejnego lokum maleją praktycznie do zera.

Spore znaczenie ma też ewentualna grupa inwalidzka, długość mieszkania w Szczecinie i liczba wychowywanych dzieci. – Za pierwsze dziecko są dwa punkty, za drugie – trzy, a za trzecie i każde kolejne – po cztery punkty – mówi Sylwia Rogulska, zastępca dyrektora Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie.

Punktacja jest jasna i przejrzysta, nie ma więc w niej miejsca na uznaniowość. Ograniczyła też kolejki oczekujących. Część osób po prostu zrezygnowała też ze starań, wiedząc że przy ich przeszłości, musiałby zdarzyć się cud, by dostali mieszkanie. Stało się tak dlatego, że jedyną wytyczną nie jest już wynagrodzenie. Część osób – zatrudnionych na czarno lub pobierających część wynagrodzenia poza pensją – potrafiła bowiem ten warunek obejść.

Mieszkanie komunalne i socjalne w Szczecinie można wynająć jako gotowe, albo do remontu. W tym drugim przypadku można liczyć na znaczny upust w czynszu, ale wszystkie prace trzeba wykonać we własnym zakresie, na własny koszt i w uzgodnieniu z przedstawicielami miasta. Dzięki temu cieszy się to sporym zainteresowaniem szczecinian.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *