Mieszkania socjalne w Bytomiu

Mieszkanie socjalne to lokal należący się osobom, które mają status bezdomnej, z wyrokiem eksmisji lub żyjącej w niedostatku. Ta ostatnia kwestia regulowana jest prawnie i dotyczy określonej wysokości dochodów. Jeśli nie przekraczają one danej stawki, samotne osoby i rodziny mają szansę na uzyskanie mieszkania socjalnego w Bytomiu.

O mieszkanie socjalne w Bytomiu nie jest łatwo. Od kilku lat nie buduje się nowych lokali, a także nie ma ich w planach. W całym mieście znajduje się około 330 mieszkań socjalnych, natomiast chętnych i zmuszonych do przeprowadzki, którzy złożyli wnioski jest w ostatnich latach ponad 1000. Ostatnia budowa miała miejsce w 2009 roku, lecz jak okazało się po czasie, nie należała do inwestycji udanych.

Powstałe przy ulicy ul. Składowej 19 b kontenery miały mieć gwarancję trzyletnią, a już po krótkim czasie zaczęły popadać w ruinę. Lokal socjalny to miejsce specyficzne, może posiadać zaniżone standardy, ale trudno uznać by nowe mieszkania w Bytomiu wpisywały się w ten obraz. Największą zmorą mieszkających jest wszechobecna wilgoć i zimno wdzierające się do pomieszczeń. Zimą ściany zamarzają. Powoduje to powstawanie na nich grzyba, co z kolei sprzyja rozwijaniu się chorób. Ponadto plagą okazały się szczury. Śmiało można uznać, że lokale te nie nadają się do zamieszkania, nawet biorąc pod uwagę ustawowe niższe standardy.

Na szczęście mieszkania socjalne w Bytomiu nie wszędzie wyglądają podobnie. Większość posiada ogrzewanie centralne, znajdują się w budynkach, a nie w kontenerach lub pawilonach. Niestety i do nich trudno się dostać, a od złożenia wniosku do jego pozytywnego rozpatrzenia może minąć bardzo długi czas. Wnioski należy kierować do urzędu Bytomskie Mieszkania. Oprócz wniosku należy dostarczyć prawomocny wyrok, orzekający eksmisję i przyznający uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego oraz dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty).

Ważną kwestią jest zaświadczenie o dochodach pełnoletnich członków rodziny. Zaświadczenie powinno obejmować okres do sześciu miesięcy wstecz, licząc od momentu złożenia wniosku. Jeśli ubiegająca się o mieszkanie osoba jest bezdomna, zobowiązana jest doświadczyć zaświadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Jeśli osoba nie posiada zameldowania w Bytomiu, powinna dostarczyć dowód potwierdzający, że przebywa tam od co najmniej trzech lat, a także zamierza przedłużyć pobyt na stałe. Również osoby niepełnosprawne zobowiązane są do dostarczenia dokumentacji medycznej określającej stopień choroby.

źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:BYTOM,_AB._002.JPG

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *