Mieszkania socjalne w Gdańsku

Ceny na rynku mieszkaniowym sprawiają, że niewielu może sobie pozwolić na kupno mieszkania, a często nawet na wynajem. Dotyczy to przede wszystkim młodych ludzi, którzy z różnych powodów nie kwalifikują się do rządowych programów mieszkań. W takim wypadku pozostaje staranie się o mieszkanie socjalne.

Trójmiasto nie jest wyjątkiem od reguły. O mieszkania socjalne w Gdańsku starać się mogą osoby, które nie mają żadnego innego mieszkania. Dotyczy to zarówno mieszkań własnościowych, spółdzielczych i komunalnych. Kryterium, które musi spełniać osoba ubiegająca się o takie mieszkanie, to także wysokość dochodów. Nie mogą one być wyższe niż kryterium sprecyzowane w uchwale gminy. W dużym stopniu jest ono uzależniony od wysokości zarobków i cen mieszkań w danym regionie. Także zapotrzebowanie lokalowe jest tutaj czynnikiem mającym znaczny wpływ na uchwaloną wysokość limitu dochodów.

Limit dochodów dla osoby starającej się o mieszkanie socjalne w Gdańsku wynosi 150% najniższej emerytury, jeśli mieszka sama. Gdy gospodarstwo domowe stanowią przynajmniej dwie osoby, limit ten wynosi do 100% najniższej emerytury na osobę. Pod tym względem Gdańsk jest jednym z miast, w których można zarabiać najwięcej.

Warto pamiętać o tym, że umowa z najemcą podpisywana jest wyłącznie na czas określony. Jeśli w czasie użytkowania mieszkania warunki bytowe danej osoby poprawiły się, to nie tylko można nie dostać przedłużenia umowy na wynajem takiego lokalu. Urząd może nawet ubiegać się o odszkodowanie w razie jeśli najemca nadal korzysta z mieszkania socjalnego po upływie zawartej umowy. Dodatkowo, uzyskanie tytułu prawnego do jakiegokolwiek mieszkania może skutkować nawet natychmiastowym wypowiedzeniem umowy najmu przez gminę.

W świetle prawa mieszkanie socjalne w Gdańsku przysługuje wyłącznie osobie, nigdy rodzinie. Oznacza to, że jeśli najemca umrze, jego wnuki czy prawnuki niekoniecznie muszą odziedziczyć po nim prawo do zajmowanego lokalu. Stanowi o tym orzeczenie Sądu Najwyższego z 21 maja 2002 roku. Wynika z niego, że nie jest to możliwe nawet w przypadku, kiedy rodzina przez cały czas opiekowała się zmarłym i pozostawała w nim w bliskich stosunkach.

Czynsz za takie mieszkanie także ustala urząd gminy. Jest on zależny przede wszystkim od czynszu za mieszkanie komunalne, nie może przekroczyć 50% najniższego czynszu za mieszkanie komunalne w Gdańsku. Jest to jeden z powodów, dla których nie należy spodziewać się wysokiego standardu takich mieszkań. Wręcz przeciwnie. Jeśli już uda się uzyskać takie mieszkanie, jego stan może pozostawiać wiele do życzenia. Niestety, dla urzędu nie jest to sprawa priorytetowa, więc nikt nie zapewnia mieszkańcom luksusów. Bywa, że nie spełniają one nawet podstawowych norm. Ustawa o prawie lokatorów zawiera w sobie zapis o tym, że mieszkania socjalne mogą być mieszkaniami o obniżonym standardzie. Mieszkania budowane z przeznaczeniem na cele socjalne to ewenement. Najczęściej są to byłe, zaniedbane mieszkania komunalne.

6 Odpowiedzi do Mieszkania socjalne w Gdańsku

 1. kamil kiszło napisał(a):

  ile się czeka na mieszkanie i co trzeba złożyć zeby otrzymać

  • dominika napisał(a):

   nie warto jestem matka chorego dziecka dostalam propozycje mieszkanie gdzie kibel jest w pokoju dziecka ! szczyt niema łazienki w domu wcale mieszknaie zagrzybione szok poprostu

 2. sylwia napisał(a):

  Rozumiem ,że : Gdy gospodarstwo domowe stanowią przynajmniej dwie osoby, limit ten wynosi do 100% najniższej emerytury na osobę.
  najniższa emerytura 800 zł
  to samotna matka z dzieckiem przy gospodarstwie 2 osobowym musi mieć na siebie i na dziecko 1600zł?
  by kwalifikować się na komunalne?

 3. kasprzyk napisał(a):

  Do wynajęcia po remoncie mieszkanie mam 3dzieci na lepiej w gdańsku 508961487

 4. Bąkowska napisał(a):

  Witam .Staram się o mieszkanie socjalne do remontu. Mój Mąż sam pracuje mamy dwójkę dzieci. Dostaliśmy odpowiedź z Urzędu że się kwalifikuje o mieszkanie z małymi dochodami. Czy mamy szansę na mieszkanie socjalne do remontu? Czekamy również aż mnie w piszą na listę. Wniosek leży od 15.06.2016 roku

 5. Sylwia napisał(a):

  Moja siostra mieszka z mężem i dwójką dzieci 15 i 17 lat w jednym pokoju. W drugim mieszkają jej teściowie. Mieszkanie ma 42 m. Chce odejść od męża Ale nie ma gdzie. Kto może jej pomóc…gdzie się zwrócić? Proszę o pomoc potrzebuje mieszkania…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *