Mieszkania socjalne w Katowicach

Katowice – największe miasto i jednocześnie stolica województwa śląskiego. Podobnie, jak w każdym innym, dużym mieście, brakuje tu mieszkań socjalnych. Na terenie miasta Katowice jest ponad 17 500 mieszkań komunalnych. Zaledwie 729 spośród nich jest lokalami socjalnymi.

Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać mieszkanie socjalne w Katowicach?

Mieszkania socjalne dedykowane są przede wszystkim dla osób najuboższych i niepełnosprawnych. Tacy ludzie w pierwszej kolejności będą brani pod uwagę przy przydzielaniu mieszkań socjalnych. Aby ubiegać się o mieszkanie socjalne lub komunalne na terenie Katowic, zarobki jednej osoby nie mogą przekroczyć 1598 zł i 36 gr, w przypadku rodziny dwuosobowej, minimalny dochód na osobę nie może być wyższy, niż 799,18 zł. Dla osób niepełnosprawnych lub dla rodzin, w których taka osoba się znajduje, minimalny limit jest o ponad 400 zł wyższy.

Przy wydawaniu decyzji o przydziale mieszkania socjalnego, brane jest też pod uwagę tak zwane kryterium powierzchniowe. W przypadku osób samotnych lub rodzin zdrowych, minimalna powierzchnia mieszkania przypadająca na członka rodziny, musi być nie większa od 6 m kw. W przypadku osób niepełnosprawnych lub rodzin, w których znajduje się osoba niepełnosprawna, na członka rodziny nie może przypadać więcej, niż 12 m kw.

Czas oczekiwania na mieszkania socjalne w Katowicach jest dłuższy, niż w innych miastach Zagłębia Górnośląskiego. Najczęściej na mieszkanie czeka się około 2-3 lat, a rekordziści czekają nawet 5-6 i więcej lat. Na liście osób oczekujących na mieszkanie socjalne w Katowicach znajduje się obecnie około 2000 osób. Z tego względu, magistrat zamierza jeszcze raz przyjrzeć się mieszkańcom wpisanym na listę oczekujących.

Koszty mieszkania socjalnego w Katowicach

Gdy już mieszkanie socjalne zostanie nam przydzielone, trzeba mieć pełną świadomość tego, że nie będziemy mieszkać tam za darmo. W mieszkaniach komunalnych płaci się od 2,42 do 2,53 zł/m kw. Stawka czynszowa w mieszkaniach socjalnych jest o ponad połowę niższa i wynosi 1,15 zł/m kw. Do kosztów czynszu należy doliczyć jeszcze opłaty za media i dodatkowe świadczenia (telewizja, wywóz śmieci itp.).

Mieszkania socjalne przeznaczone są dla najbiedniejszych ludzi. Dzięki możliwości otrzymania mieszkania od miasta, najbiedniejsi i posiadający trudną sytuację życiową, dostają szansę na wyjście na prostą i ustatkowanie się. Ubiegając się o mieszkanie socjalne, trzeba być więc świadomym tego, że nie będzie to mieszkanie o wysokim standardzie.

Jedna odpowiedź do Mieszkania socjalne w Katowicach

  1. Ania napisał(a):

    Do autora artykułu;

    Czy podane kwoty są brutto, czy netto?? Ponieważ informacja jest kierowana do ludzi nie znających procedur itd, więc dobrze by było napisać dokładnie.

    W sensie prawnym termin „zarobek”, jest używany tylko w przypadku Umowy o Pracę, w przypadku umów cywilno-prawnych, uzyskany dochód, jest określany jako „należność”.

    Informacja o kryteriach decydujących o wydaniu decyzji o przydziale mieszkań są sztampowe i bardzo zdawkowe. Ciekawą rzeczą też jest, że w mieszkania komunalne, w Katowicach, często zamieszkują ludzie o wysokim statusie społecznym. Mimo że ludzie ci są zamożni, ich dzieci, a nawet wnuki, również posiadają mieszkania komunalne – co rodzi poważne wątpliwości wobec urzędników decydujących o przydziale tych lokali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *