Mieszkania socjalne w Kielcach

Każdego roku w Kielcach na przydział mieszkań socjalnych oczekuje kilkaset osób. Liczba mieszkań jest nieproporcjonalna do liczby osób oczekujących. W związku z tym miasto postanowiło zrealizować plan budowy lokali socjalnych w nowoczesnej zabudowie.

Oczekujący na mieszkania socjalne

Mieszkania socjalne w Kielcach są oddawane do użytku osobom zapisanym na listę oczekujących. W 2015 roku na liście tej znajduje się ponad 800 osób, z czego część to osoby w trudnej sytuacji, bez meldunku, część ludzie z meldunkiem, a w dużej mierze grupa mieszkańców objętych obowiązkiem eksmisji, narzuconym przez sąd.

W 2015 roku, w związku z przydzieleniem kolejnych mieszkań socjalnych, miasto postanowiło wesprzeć miejscem do zamieszkania przede wszystkim osoby bezdomne oraz samotnie wychowujące dzieci, często niepełnosprawne i chore.

Należy dodać, że lista oczekujących na mieszkania socjalne przy końcu każdego roku drastyczne się wydłuża, wynosząc nawet 1000 osób. Według dokumentów Urzędu Miasta, największy odsetek oczekujących stanowią osoby samotne, następnie rodziny czteroosobowe i trzyosobowe.

Mieszkanie socjalne w Kielcach – liczby

W 2015 roku miasto ma w planach oddać do dyspozycji oczekujących mieszkańców ok. 30 lokali socjalnych. Wszystkie znajdować się będą na terenie miasta, w obszarze dotychczas niezagospodarowanym. Zamiary obejmują również zaplanowanie przestrzenne okolic wokół mieszkań.

Pierwszą z inwestycji jest budowa nowych lokali socjalnych jednopokojowych z węzłem sanitarnym. Dodatkowo, realizowana jest już inwestycja związana z budową 20 dodatkowych lokali, tym razem z większą liczbą pokojów: dwoma, trzema albo czterema. Wszystkie te lokale mają dodatkowo posiadać dostęp do ogrodzonego terenu zielonego.

Zasady przyznawania lokalu socjalnego w Kielcach

Mieszkanie socjalne w Kielcach można uzyskać na okres tymczasowy, obejmujący zwykle trzy lata. Przedłużenie umowy najmu możliwe jest tylko na kolejny rok w określonych warunkach. Pierwszeństwo do lokali posiadają osoby zamieszkujące przestrzeń, która uległa zniszczeniu w wyniku zdarzeń losowych – i nie nadaje się do dalszego zamieszkania ze względu na zagrożenie życia i zdrowia. Dodatkowo, w pierwszej kolejności są rozstrzygane również wnioski osób objętych prawomocnym orzeczeniem sądu w tym zakresie.

W razie podobnych wniosków, pierwszeństwo przyznawania mieszkań socjalnych przysługuje osobom bezdomnym, posiadającym zaświadczenie o stopniu niepełnosprawności i korzystającym ze wspólnej powierzchni mieszkalnej z osobami trzecimi czy osób starszych. Dla tych ostatnich Urząd Miasta Kielce przygotował oddzielne rozwiązanie: w tym roku do ich dyspozycji zostanie przygotowanych 20 mieszkań przystosowany w ramach programu dla seniorów.

2 Odpowiedzi do Mieszkania socjalne w Kielcach

  1. baska92 napisał(a):

    Dziendobry.jestesmy rodzina bez zadnycj dochodow.na chwile obecna dostajemy pokoc z mopru I zasilek rodzinny o kwocie 77zl.
    Chcialam sie dowiedziec gdzie moge sie skierowac aby zlozyc wniosek o przyznanie mieszkania socialnego.z gory dziekuje I pozdrawiam

  2. LUCYFER napisał(a):

    PONAWIAM PYTANIE, MAM PODOBNĄ SYTUACJE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *