Mieszkania socjalne w Krakowie

Jeśli chcesz otrzymać mieszkanie socjalne w Krakowie, musisz mieć prawomocne orzeczenie sądu, albo udowodnić niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe, mieć niskie zarobki i żyć w Krakowie przez minimum pięć lat.

Otrzymanie mieszkania socjalnego w Krakowie uwarunkowane jest złożeniem odpowiedniego wniosku w magistracie. Przed urzędnikami udowodnić bowiem trzeba, że się nam ono należy. Nie wystarczy jednak tylko słabo zarabiać i nie mieć gdzie mieszkać. Trzeba też uprawdopodobnić, że Kraków od co najmniej pięciu lat jest naszym tzw. centrum życiowym – tu mieszkamy, pracujemy, uczymy się, studiujemy czy spędzamy większość czasu. Gmina chce mieć bowiem pewność, że pomaga tylko swoim mieszkańcom.

Mieszkanie socjalne w Krakowie przysługuje także lokatorom eksmitowanym z dotychczasowych budynków. W takim przypadku to sąd za każdym razem musi zdecydować czy prawo do lokalu socjalnego przysługuje czy nie. Obowiązek przyznania mieszkania socjalnego spoczywa na sądzie tylko w przypadku, gdy eksmitowana jest w ciąży, jeśli z mieszkania wyrzucany jest małoletni, emeryt lub rencista, pozostający pod opieką pomocy społecznej. Lokal socjalny przysługuje też obłożnie chorym, niepełnosprawnym i – co ciekawe – bezrobotnym. Gmina musi takim osobom dostarczyć lokal socjalny, a jeśli tego nie zrobi, eksmisja zostaje do tego czasu wstrzymana, a gmina wypłaca właścicielowi mieszkania odszkodowanie.

Pierwszeństwo w przyznawaniu mieszkań socjalnych w Krakowie przysługuje osobom, które mieszkają w blokach lub domach, przeznaczonych do rozbiórki z powodu fatalnego stanu technicznego, zagrażającego zdrowiu lub nawet życiu lokatorów.

O czym warto pamiętać, składając wniosek o mieszkanie socjalne w Krakowie

Przede wszystkim o udowodnieniu swoich zarobków. Nie zawsze jest bowiem tak, że im są one mniejsze, tym większe są szanse na uzyskanie lokalu socjalnego. Kraków – jak większość miast w Polsce – nie inwestuje w mieszkania socjalne, więc urzędnikom zależy, by ich najemcy choć trochę o nie dbali, by nie trzeba było wydawać pieniędzy na ich remont. Dlatego osoby z niewielkimi zarobkami często mogą liczyć na bardziej przychylne spojrzenie urzędników, bo można założyć, że będą starały się żyć na odpowiednim poziomie, a ich celem nie będzie tylko to, by mieć tylko dach nad głową.

Z tego samego powodu ważna może być także opinia administratora dotychczas zajmowanego mieszkania (jeśli takowe było), bo przyznanie mieszkania socjalnego lub odmowa urzędników, wbrew pozorom nie jest decyzją administracyjną i nie można się od niej odwołać.

Umowa zawsze podpisywana jest na czas określony. Maksymalnie można przedłużać ją do pięciu lat, ale konieczne jest regularne opłacanie czynszu i utrzymanie mieszkania w dobrym stanie. Umowa może być jednak rozwiązana, jeśli na lepsze zmieni się sytuacja mieszkaniowa najemcy – dostanie lepiej płatną pracę, albo odziedziczy nieruchomość mieszkalną.

2 Odpowiedzi do Mieszkania socjalne w Krakowie

  1. zabela napisał(a):

    czy ktoś zna jak ma postępować !
    2012 roku składany wniosek ale jak zwykle odmowa. te raz dostałem pismo od administracji oddanie kluczy którym mieszkam od 1999 roku i meldunek czas nie określony.jestem nie pełnosprawna od 2009 roku i moja córka jest chora psychicznie .jak mam postępować co robić nic nie mam pojęcie a utrzymuje się z mopsu jakiś 450 zł za 2 osoby nie mam siły co robić składać wniosek czy prosić żeby ros patrzyli mój stary 2012 r wniosek bardzo proszę pomocy i bardzo serdecznie dziękuje ….

  2. jan napisał(a):

    BZDURA,BZDURA.BZDURA.Ja czekam na jakiekolwiek mieszkanie już 16-lat i to po pożarze domu,a urzad miasta robi mi na złość za przegrane sprawy w sądzie wytoczone przez RPO

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *