Mieszkania socjalne w Poznaniu

Mieszkania socjalne w Poznaniu to lokale o obniżonym standardzie, ale nadające się do zamieszkania. Przeznaczone są dla osób, które mają najtrudniejszą sytuację mieszkaniową i nie zarabiają więcej niż 125% najniższej emerytury w Polsce.

Wniosek o przydział mieszkania socjalnego w Poznaniu składa się do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Poznania, przy ul. 3 Maja 46. Listę i kolejność na niej ustala Prezydent Miasta Poznania, czyli de facto podlegli mu urzędnicy.

Dla kogo mieszkanie socjalne w Poznaniu?

Mieszkanie socjalne w Poznaniu można otrzymać na podstawie prawomocnego wyroku sądu. Są one również przeznaczone dla osób, które nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i spełniają kryterium dochodowe. Precyzuje ono, że o lokal o tym statusie mogą starać się osiągający średni miesięczny dochód w gospodarstwie wieloosobowym nie większy niż 125 proc. najniższej emerytury w Polsce, czyli 1.055,56 zł uśredniając dochody z ostatnich sześciu miesięcy. Kwotę tę można obliczyć dwojako, w zależności od tego jaka będzie dogodniejsza dla beneficjenta. Może to być pół roku od dnia ustalenia projektu listy mieszkaniowej, albo od dnia przed zawarciem umowy najmu lokalu socjalnego. Dla gospodarstwa jednoosobowego jest to 175 proc. kwoty najniższej emerytury, czyli 1.477,79 zł w okresie sześciu ostatnich miesięcy.

Trudna sytuacja mieszkaniowa, czyli co?

Określenie trudnej sytuacji mieszkaniowej także obwarowane jest odpowiednimi wytycznymi. Uznaje się więc za znajdujące się w niej osoby, które zamieszkują w lokalu, gdzie na jedną osobę jest mniej niż 10 m kw. powierzchni w pokoju. Jeśli gospodarstwo mieszkaniowe jest wieloosobowe, na jedną osobę może przypadać maksymalnie 5 m kw.
W tej grupie są też wychowankowie domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych, którzy opuszczają je ze względu na osiągnięcie pełnoletności, a w domu rodzinnym nie mają szans na samodzielny lokal. Zaliczają się do niej również mieszkańcy noclegowni, pomieszczeń tymczasowych i mieszkań chronionych. Na mieszkanie socjalne mogą liczyć także osoby powyżej 70 roku życia, niezależnie od tego czy są samotne, mają rodzinę i z nią mieszkają. Muszą jednak wykazać się, że wcześniej regularnie opłacały czynsz.

Jak przedłużyć najem lokalu socjalnego?

Z reguły umowa na najem lokalu socjalnego jest czasowa, ale w niektórych przypadkach można ją przedłużyć. Osoby je zajmujące muszą jednak nadal pozostawać w trudnej sytuacji życiowej, czyli mało zarabiać. W przypadku osób samotnych średni miesięczny dochód brutto nie może przekroczyć 175 proc. najniższej emerytury w Polsce przez ostatnie sześć miesięcy. W przypadku rodzin dochód nie może przekroczyć 125 proc. najniższej emerytury w Polsce na każdego członka rodziny.

Dziedziczenie prawa do mieszkania socjalnego w Poznaniu

Tytuł prawny lokalu po śmierci najemcy można uregulować poprzez złożenie wniosku na podstawie art. 691 Kodeksu cywilnego. Umowę można zawrzeć wyłącznie z osobami, które nie są najemcami, ale pozostały w mieszkaniu socjalnym po śmierci najemcy – czyli najczęściej z jego najbliższą rodziną.

2 Odpowiedzi do Mieszkania socjalne w Poznaniu

  1. czares napisał(a):

    Teraz wolą dać mieszkania socjalne cyganom i emigrantom niż Polakom, którzy całe życie ciężko pracowali. Taka jest sprawiedliwość w Polsce.

  2. iwona Rakowska napisał(a):

    witam
    mam syna niepełnosprawnego i chciałabym sie dowiedziec czy mam szanse dostać mieszkanie socjalne .?i co muszę zrobić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *