Mieszkania socjalne w Wałbrzychu

Liczba mieszkań socjalnych w Wałbrzychu z roku na rok ma wzrastać, zaś stan techniczny lokali ma ulegać poprawie. W tej sprawie Urząd Miasta wprowadził długofalowy, czteroletni plan działania.

Jak ubiegać się o mieszkanie socjalne w Wałbrzychu?

Zgodnie z prawem, aby ubiegać się o przyznanie mieszkania socjalnego, należy złożyć odpowiedni wniosek oraz spełnić warunki, które pozwalają na uzyskanie własnego lokalu. Podstawowym warunkiem jest brak zamieszkania – dla osób bezdomnych – bądź mieszkanie w warunkach, gdzie na jedną osobę zamieszkałą w ciągu ostatnich 12 miesięcy przypadało mniej niż 5 metrów kwadratowych powierzchni do życia. Warunek braku zamieszkania dotyczy również osób, które np. opuściły dom dziecka, ośrodek karny, albo wychowawczy, jak również przebywają w ośrodku pomocy ofiarom przemocy rodzinnej.

Zwiększone szanse na otrzymanie wsparcia w formie lokalu socjalnego posiadają również osoby, które nie mają dostatecznych dochodów, aby móc samodzielnie utrzymać się i wynająć mieszkanie. Dotyczy to sytuacji, gdy na osobę samotną przypada nie więcej dochodu niż 100% najniższej krajowej emerytury, zaś na osobę w rodzinie wielodzietnej – nie więcej niż 75%.

Warto dodać, że – zgodnie z obowiązującą ustawą – pierwszeństwo w otrzymywaniu przydziału mieszkania socjalnego posiadają osoby, które uzyskały prawomocny wyrok sądu dotyczący sprawy o eksmisję. Takim osobom miasto musi zapewnić w określonym czasie lokal socjalny, albo wypłacać stosowne odszkodowanie. W ramach racjonalizacji zarządzania zasobami mieszkaniowymi, mieszkania socjalne w Wałbrzychu w pierwszej kolejności otrzymują również osoby, które utraciły dach nad głową w wyniku zdarzeń losowych, np. pożarów czy powodzi.

Liczba i standard mieszkań socjalnych w Wałbrzychu

Ponad 500 mieszkań socjalnych będzie dostępnych dla osób potrzebujących w 2015 roku w Wałbrzychu. Plan zagospodarowania zasobów mieszkalnych przewiduje, że do 2018 roku liczba ta wzrośnie o ponad 200 lokali, w których mogą zamieszkać osoby ubiegające się o mieszkania socjalne w Wałbrzychu. Od 2014 rozpoczęła się aktywna akcja budowy i przydzielania mieszkań socjalnych, w ramach której rocznie ma by zapewnianych od 50 do 100 lokali tego rodzaju. Lista osób oczekujących nie schodzi poniżej 1000.

Z uwagi na stan techniczny budynków – ponad 40% w raporcie z końca 2013 roku zostało określonych jako będące „w stanie lichym” – planowana jest również modernizacja przestrzeni mieszkalnej w lokalach, gdzie znajdują się mieszkania socjalne. W tym samym raporcie aż prawie 18% budynków z lokalami socjalnymi zostało zakwalifikowanych jako przeznaczone do rozbiórki.

źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:PL_Walbrzych_RynekNoc.JPG

3 Odpowiedzi do Mieszkania socjalne w Wałbrzychu

  1. amanda napisał(a):

    warto zajmować samowolnie mieszkania bo gmina musi wtedy zapewnic mieszkanie, ja musiałam kupić i nikt mnie nie pyta czy mam na splatę kredytu – zarabiam najniższa krajową. Sądy są przychylne dzikim lokatorom

  2. antonik napisał(a):

    Kto mieszka w Wałbrzychu ten wie że nie ma lekko. Oferty pracy mierne a robić trzeba żeby zapłacić za mieszkanie. Dobrze że jest spółka WTBS, która udostępnia czynszowe mieszkania na które przynajmniej nas stać.

  3. mlynarska napisał(a):

    Witam jak można się starać o mieszkanie docjane w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *