Mieszkanie socjalne w Gliwicach

Mieszkanie socjalne to pomoc od gminy, która należy się osobom w ciężkiej sytuacji materialnej, bezdomnym, z wyrokiem eksmisji z prawem do takiego lokalu. Ponadto kryterium mogą być trudne warunki mieszkaniowe, na przykład duże nagromadzenie osób na niewielkiej powierzchni, doświadczanie przemocy ze strony współlokatorów. Niekiedy o lokal taki ubiegać mogą się osoby, które chcą przenieść się bliżej osoby niepełnosprawnej, bądź chorej, którą chcą się opiekować.

Mieszkanie socjalne w Gliwicach należy się osobom spełniającym jedno z podanych kryteriów: znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej oraz żyjących w niedostatku. Za niedostatek w świetle prawa uznaje się życie osoby, której dochody nie przekraczają 75% najniższej emerytury w przypadku osób samotnych i 50% w przypadku osób żyjących w rodzinie. Gliwice dysponują w sumie około 17 tys. mieszkań należących do gminy, z czego część stanowią lokale socjalne. Rocznie miasto może pozwolić sobie na udostępnienie około 300 lokali socjalnych i komunalnych. Niestety jest to liczba wciąż bardzo mała, a liczba oczekujących ciągle wzrasta i przekracza ją o połowę. Na mieszkania socjalne trzeba czekać, jak w przypadku niemal każdego miasta w Polsce, wiele miesięcy, a nawet lat.

Pocieszeniem jest fakt, że Gliwice od 2012 roku pracują nad własną polityką zarządzania mieszkaniami. Miasto planuje wprowadzić partycypację, dzięki której więcej osób byłoby stać na zakup własnego mieszkania w nowo powstałych budynkach. Osoby oczekujące w kolejce na lokale socjalne mogłyby zajmować lokale używane, przeznaczone wcześniej na komunalne. Póki co, problem z mieszkaniami dalej istnieje, lecz jest szansa na poprawę sytuacji.

O mieszkania socjalne w Gliwicach ubiegają się osoby w trudnej sytuacji życiowej. Wnioski należy kierować do Wydziału Lokalowego Urzędu Miasta. Tam powstaje specjalna lista, dająca pierwszeństwo wynajmu tym, którzy mają najtrudniejszą sytuację materialną. O wszystkich zmianach życiowych – na przykład powiększeniu się rodziny – należy informować urząd na bieżąco, nie zwlekając.

Ważną rzeczą, jaką należy wiedzieć ubiegając się o lokal socjalny, jest fakt, że osoba taka powinna mieć czystą kartotekę. To, że ktoś był karany, miał problemy z prawem, łamał postanowienia najmu innych lokalów co prawda nie przekreśla z góry możliwości otrzymania mieszkania socjalnego, lecz należy liczyć się z tym, że będzie to w tym przypadku okolicznością znacznie zmniejszającą jego szanse.

Jedna odpowiedź do Mieszkanie socjalne w Gliwicach

  1. patusia581 napisał(a):

    Witam dostałam rok temu mieszkanie socjalne dwa miesiące później zaszlam w ciążę a te mieszkanie mam 35m bez łazienki I toaleta na klatce schodowej I chcialabym dostac inne z łazienka I wieksze czy moge sie starac o inne socjalne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *