Mieszkanie socjalne w Łodzi

W każdym mieście wiele osób ma na tyle poważne problemy finansowe, że grozi im eksmisja z powodu braku wpłat za czynsz i media. Także bardzo duża grupa ludzi mieszka w warunkach poniżej odpowiednich standardów. Władze miast powinny w takiej sytuacji zapewnić tym osobom mieszkania socjalne.

Jakie są szanse na mieszkanie socjalne w Łodzi?

Sytuacja nie wygląda zbyt optymistycznie, ponieważ prawie 5 tysięcy osób czeka na mieszkania socjalne w Łodzi, z czego prawie 4 tysiące ma wyroki eksmisyjne. Niektórzy oczekują na takie lokum kilka lat, często żyjąc w tragicznych warunkach sanitarnych.

Jak dostać mieszkanie socjalne w Łodzi?

Mieszkanie socjalne przysługuje osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, których potrzeby mieszkaniowe nie są zaspokojone oraz tym, które uzyskują prawo do takiego mieszkania w wyniku wyroku eksmisyjnego.

Dodatkowo, osoby żyjące w ubóstwie, aby uzyskać prawa do lokalu socjalnego, nie mogą posiadać tytułu prawnego do innego mieszkania. Poza tym, powierzchnia pokojów w dotychczasowym lokum, przypadająca na jednego mieszkańca musi wynosić poniżej 5 metrów kwadratowych.

Istotne są także kryteria dochodowe. Zgodnie z nimi, dochód nie może przekroczyć 90% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych oraz 60% najniższej emerytury na osobę dla gospodarstw wieloosobowych. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż dodatki dla sierot, zasiłki okresowe oraz jednorazowe świadczenia z pomocy społecznej nie są wliczane do dochodu.

Jakie pomysły ma Łódź na zwiększenie puli mieszkań socjalnych?

Jednym z pomysłów jest przerabianie lokali użytkowych, znajdujących się poza centrum miasta, na mieszkania socjalne w Łodzi. Chodzi tu oczywiście o punkty usługowe oraz sklepy, które już od wielu lat stoją puste i nie ma szans na znalezienie jakichkolwiek najemców. Według władz miasta, około stu tego typu miejsc na Bałutach i Górnej będzie można przerobić na mieszkania socjalne dla prawie trzystu osób. Prawdopodobnie już w połowie 2015 roku pierwsze mieszkania socjalne w Łodzi utworzone z lokali użytkowych zostaną przekazane ludziom oczekującym.

Innym ciekawym pomysłem jest projekt Oficyna, czyli zabudowanie działek w rewitalizowanych nieruchomościach w ramach inicjatywy „Mia100 kamienic”. Wynikiem tego będzie wybudowanie oficyn z przeznaczeniem na mieszkania socjalne w Łodzi, przede wszystkim dla osób opuszczających domy dziecka.

Kolejną ideą jest unijny projekt. Środki pozyskane z Unii Europejskiej byłyby przekazywane na wynajem mieszkań od deweloperów. Do tych lokali zostaliby przeniesieni ci, którzy płaciliby regularnie czynsz, jednak mieszkali w budynkach przeznaczonych do przebudowy lub remontu. Zwolnione mieszkania, już po remoncie, zostałyby zamienione na mieszkania socjalne w Łodzi.

Wszystkie powyższe pomysły na pewno wpłyną na poprawę sytuacji na rynku mieszkań socjalnych, jednak jeszcze wiele jest do zrobienia w tej kwestii.

photo credit: Łódź – polski Manchester / Lodz – Polish Manchester

2 Odpowiedzi do Mieszkanie socjalne w Łodzi

  1. kamil kiszło napisał(a):

    ile się czeka na mieszkanie socjalne łodzi

  2. Adrian Płażewski napisał(a):

    A co z byłymi więzieniami nie posiadającymi rządnego meldunku i bez dachu nad głową?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *