Wykup mieszkań komunalnych w Świdnicy

Do 2017 roku można wykupić mieszkanie komunalne w Świdnicy na starych zasadach. Potem zmienią się warunki i nie będzie to już takie proste. Warto więc rozważyć czy nie zacisnąć pasa i nie postarać się zrealizować transakcji jak najszybciej, by zdążyć podpisać umowę przed zmianami zapowiadanymi przez władze Świdnicy.

Wiceprezydent Świdnicy Marek Suwalski nie ma złudzeń, że w 2017 roku wykup mieszkania komunalnego w Świdnicy będzie znacznie trudniejszy.

– Dlatego zachęcamy najemców mieszkań komunalnych do składania wniosków o ich wykup. Warunkiem jest oczywiście nie posiadanie zaległości czynszowych. Później wymogów będzie znacznie więcej – podkreśla Marek Suwalski.

Miasto nie będzie już bowiem sprzedawać jak największej liczby mieszkań komunalnych. Lokale będące w zarządzie Świdnicy były przez ostatnie kilkanaście lat odsprzedawane najemcom wręcz za wszelką cenę. Bonifikaty sięgały nawet 99%, co było stawką niespotykaną nigdzie indziej w Polsce. Obniżka w wysokości 95% była zazwyczaj traktowana jako wyjątkowa, ale nie w Świdnicy.

Za niecałe dwa lata nie będzie już takich upustów. Lokal komunalny będzie też znacznie trudniej wykupić, a umorzenia zaległości czynszowych praktycznie nie będą stosowane. Warto więc zastanowić się nad wykupem mieszkania komunalnego w Świdnicy, co będzie możliwe na obecnych warunkach do końca 2016 roku. Jakie to warunki?

Jak wykupić mieszkanie komunalne w Świdnicy

Bonifikaty na wykup mieszkań komunalnych w Świdnicy wynoszą:

– w przypadku zapłaty jednorazowej:

a) dla mieszkań znajdujących się w budynkach powstałych po 1985 roku – 80% ceny lub 90% ceny, gdy wszyscy mieszkańcy budynku zdecydują się na wykup mieszkania,

b) dla mieszkań znajdujących się w budynkach powstałych od 1971 roku do 1985 roku – 90% ceny lub 95% ceny w przypadku, gdy wszyscy mieszkańcy budynku zdecydują się na wykup mieszkania,

c) dla mieszkań znajdujących się w budynkach powstałych do 1970 roku – 95% lub 99% ceny w przypadku, gdy wszyscy mieszkańcy budynku zdecydują się na wykup mieszkania.

Jeśli przez dwa lata poprzedzające złożenie wniosku o wykup, nie było zaległości w spłacie czynszu, dostaje się kolejną bonifikatę w wysokości 2%. Dolicza się je maksymalnie do kwoty 95%  – wtedy łączna bonifikata sięga 97%.

– w przypadku zapłaty ratalnej:

a) dla mieszkań znajdujących się w budynkach powstałych po 1985 roku – 50% ceny lub 60% ceny w przypadku, gdy wszyscy mieszkańcy budynku zdecydują się na wykup mieszkania,

b) dla mieszkań znajdujących się w budynkach powstałych od 1971 roku do 1985 roku – 60% ceny lub 70% ceny w przypadku, gdy wszyscy mieszkańcy budynku zdecydują się na wykup mieszkania,

c) dla mieszkań znajdujących się w budynkach powstałych do 1970 roku – 70% lub 80% ceny w przypadku, gdy wszyscy mieszkańcy budynku zdecydują się na wykup mieszkania.

Jedna odpowiedź do Wykup mieszkań komunalnych w Świdnicy

  1. Janusz napisał(a):

    Jak wykupić mieszkanie kwaterunkowe ze wspólnym przedpokojem, gdzie jedna ze stron nie jest zainteresowana wykupem własnego lokalu???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *