Efektowne mieszkania komunalne w Warszawie

Zazwyczaj lokale komunalne budowane są nie tylko na obrzeżach miasta, ale też architektura samych budynków pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem w Warszawie przy ul. Jagiellońskiej 47 powstały siedmiokondygnacyjne budynki pokryte gustowną czerwoną cegłą z kolorowymi balkonami z barwionym szkłem. Do 2022 roku Warszawa chce wydać na bloki komunalne niemal miliard złotych.

Każdy z bloków otrzymał nawet swoją nazwę: Bastion, Redan, Barkan i Luneta. Nazwy kojarzące są z obronnością zawdzięczają sąsiedztwu Fortu Śliwickiego, a właściwie jego pozostałościom. Nawiązują też do niego elewacją z czerwonej cegły. Pasuje to do regularnych brył budynków, które wyróżniają się też kolorowymi balkonami. Bardzo dobrze współgra to z całością. Barwiona szkło ma zalety nie tylko wizualne, ale też użytkowe. Wyglądu balustrad nie da się bowiem zmienić, nie można ich też zabudować, co na wielu osiedlach jest estetyczną zmorą. Balkony są całkowicie zasłonięte.

Miasto nie zapomniało też o małej architekturze na osiedlu. Nie brakuje ławek, są dwa place zabaw, stojaki na rowery, a nawet niewielki zielony skwer i prowadząca do niego droga rowerowa. Nie tylko na pierwszy rzut oka nie wygląda to jak mieszkania komunalne w Warszawie, ale osiedle dla zarabiających zdecydowanie powyżej średniej.

Tymczasem zamieszkają tu ludzie, których nie stać na kupno, bądź wynajęcie mieszkania w Warszawie. Trudno się zresztą dziwić, bo miasto uważane za finansowe eldorado w Polsce, wciąż jest w europejskim ogonie w zakresie wysokości wynagrodzeń. Na samo wynajęcie mieszkania w Warszawie trzeba pracować 17 dni w miesiącu – przy założeniu, że zarabia się średnią pensję. W Berlinie wystarczy tydzień. Płaca minimalna wynosi u nas 1237 zł na rękę, a oficjalnie dostaje ją 10% Polaków. Inna sprawa, że przez absurdalnie wysoki fiskalizm przedsiębiorców, wielu resztę płaci „pod stołem”.

Udana pod każdym względem inwestycja Warszawy w mieszkania komunalne pozwala mieć nadzieję na to, że następne budynki będą na podobnym poziomie. Jak widać, nawet minimalizm może być estetyczny i dobrze zaprojektowany oraz wykonany. Oby tak dalej. Mieszkania komunalne w Warszawie nadal będą bowiem powstawać. Do 2022 roku miasto wyda na budynki komunalne i socjalne niemal miliard złotych. Większość tych pieniędzy zainwestowana będzie w budowę nowych nieruchomości, bo „stare” mieszkania komunalne w Warszawie są systematycznie wykupowane przez dotychczasowych lokatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *